Komisja Europejska zaakceptowała Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020. Jak stwierdził dyrektor departamentu polityki regionalnej Urzędu Marszałkowskiego, Grzegorz Orawiec, to bardzo dobra wiadomość dla Świętokrzyskiego, tym bardziej, że przygotowania, konsultacje z partnerami społecznymi i negocjacje trwały ponad dwa lata.
Teraz przyjdzie czas na uszczegółowienie projektów i rozpisanie konkursów. Wcześniej jednak muszą powstać dokumenty krajowe i ministerialne rozporządzenia, by na ich podstawie można było rozpocząć konkretne prace – powiedział gość Radia Kielce. Dodał, że wdrażanie procedur powinno rozpocząć się w trzecim kwartale tego roku.
W nowej perspektywie finansowej województwo świętokrzyskie będzie miało do wydania 1 miliard 400 milionów euro. Warunkiem, postawionym przez Komisję Europejską jest konkurencyjność i innowacyjność projektów, więc trudniej, niż poprzednio będzie sięgnąć po unijne pieniądze. Główne akcenty, to nowe technologie w firmach, nowe produkty i usługi, wspólne z uczelniami badania naukowe i opatentowanie projektów, energooszczędne budownictwo i turystyka prozdrowotna.
Według Grzegorza Orawca – świętokrzyskie firmy są przygotowane na nowe warunki unijne. Zarząd województwa konsultował ich potrzeby i oczekiwania, okazało się, że propozycje przedsiębiorców są bardzo nowatorskie. W tradycyjnych branżach – na przykład budowlanej również można wykorzystywać nowe technologie. Potwierdza to chociażby pomysł produkcji trwałego asfaltu z domieszką siarki, albo dwuwkładowych kotłów w przemyśle grzewczym. Grzegorz Orawiec zaznaczył, że na większe dofinansowanie mogą liczyć innowacyjne przedsięwzięcia, natomiast mniejsze wsparcie otrzymają tradycyjne dziedziny.
Nowa perspektywa unijna, to doskonała okazja, by w Świętokrzyskiem powstały nowe firmy, ale też szansa dla młodych osób, żeby nie opuszczały regionu i tutaj wdrażały swoje idee.