W Kielcach odbyły się obchody 73. rocznicy powstania Armii Krajowej. Uroczystości rozpoczęła msza św. w bazylice katedralnej. Nastepnie uczestnicy przeszli na skwer Stefana Żeromskiego przed pomnik Armii Krajowej. Tam złożono wieńce i kwiaty.
Wśród przybyłych przed pomnik AK byli kombatanci i młodzi ludzie. „Historię Armii Krajowej znamy już tylko z opowiadań starszych, ale będziemy pamiętać o bohaterstwie i odwadze tych, którzy w jej imieniu walczyli z niemieckim okupantem. Właśnie z tym kojarzy nam się dziś skrót AK – z odwagą, bohaterstwem i walką” – relacjonowali uczestnicy rocznicowych uroczystości.
Jak podkreślił Zdzisław Dobrut, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej – Armia Krajowa była jednym z dwóch głównych zbrojnych ramion Podziemnego Państwa Polskiego na uchodźstwie. „Było to ciężkie zadanie – tworzenie armii w warunkach rozszalałego terroru. Bez uzbrojenia i bez przeszkolenia było to ewenementem. Ale dzięki temu udało się uratować ojczyznę od kolaboracji” – powiedział Zdzisław Dobrut.
Przemianowanie Związku Walki Zbrojnej w AK miało miejsce 14 lutego 1942 roku.