W Kielcach obchodzona będzie w niedzielę 73. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Uroczystości rozpocznie o godzinie 11.00 msza święta w bazylice katedralnej.
Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przejdą przed Pomnik Armii Krajowej na Skwerze Szarych Szeregów, gdzie złożone będą kwiaty i zapalone znicze. Odbędzie się również Apel Poległych. Udział w uroczystościach wezmą kombatanci, harcerze i przedstawiciele władz.
Powstały w grudniu 1939 roku i podporządkowany rządowi emigracyjnemu Związek Walki Zbrojnej był organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną i ściśle wojskową. Skupiał się na organizowaniu sieci konspiracyjnej, gromadzeniu broni, szkoleniu i wywiadzie. 14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej przemianowano na Armię Krajową, która miała podjąć akcję scalania podziemia wojskowego. Na czele AK stanął komendant główny gen. Stefan Grot-Rowecki. Najważniejszym celem organizacji była samoobrona oraz przygotowanie powszechnego powstania w momencie załamania się Niemiec.