Muzeum Narodowe w Kielcach odwiedzili wnukowie Igora Bełzy, słynnego rosyjskiego muzykologa i jednego z najwybitniejszych znawców twórczości Fryderyka Chopina. Dziadek Igora i Fiodora Bełzów urodził się w Kielcach w 1904 roku.
Miejscem jego narodzin było jedno z pomieszczeń Pałacu Biskupów Krakowskich, w którym znajdowało się wówczas mieszkanie sekretarza kancelarii gubernatora rosyjskiego.
Fiodor Bełza przyznał w rozmowie z Radiem Kielce, że zwiedzanie tego pomieszczenia było dla niego szczególnym doświadczeniem. Szokujące było uświadomienie sobie, że biegał tu jego mały dziadek, dla którego była to mała ojczyzna. Fiodor Bełza dodał, że odnalezienie swoich korzeni jest niesamowitym odczuciem. Bez ich znajomości, trudno ukształtować swoją pełną osobowość.
Igor Bełza był autorem kilkunastu monografii poświęconych polskiej muzyce poważnej. Fiodor Bełza podkreśla, że muzyka Chopina towarzyszyła mu od dzieciństwa. Także dziś ma w samochodzie płyty z utworami polskiego kompozytora.
W rodzinie Bełzów było więcej wybitnych postaci. Marcin Bełza z Krakowa był rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z kolei Józef Bełza, polski chemik był najlepszym przyjacielem rodziny Chopina. Inny przodek Fiodora i Igora, Władysław Bełza, był autorem „Katechizmu polskiego dziecka”, który zaczyna się słowami „Kto ty jesteś? Polak mały”. Fiodor Bełza przyznaje, że razem z całą rodziną pamiętają o Władysławie i mają do niego ogromny szacunek. Niezwykła jest dla nich sama świadomość, że napisany przez przodka wiersz zna każde polskie dziecko.
Spotkanie z wnukami Igora Bełzy zorganizowało Muzeum Narodowe w Kielcach, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód i Stowarzyszenie Współpracy Polska – Rosja. W sierpniu w Kielcach zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca rosyjskiego muzykologa.