Polskie Radio było i nadal jest prekursorem – podkreśla jego prezes Andrzej Siezieniewski. Dokładnie 90 lat temu – 1 lutego 1925 roku – ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie został wyemitowany pierwszy program radiowy. Tę datę uważa się za początek polskiej radiofonii.
„Właściwie była to próba techniczna, ale udana, w związku z czym uważamy, że od tego momentu datuje się początek aktywności w eterze Polskiego Radia” – podkreśla Andrzej Siezieniewski. Dodaje, że także dziś Polskie Radio jest pionierem. 1 października 2013 roku jako pierwsze w Polsce rozpoczęło nadawanie w jakości cyfrowej. Prezes Polskiego Radia tłumaczy, że radio publiczne ma wpisane w obowiązki ustatwowe szukać nowych i nowoczesnych form docierania do słuchaczy w miarę postępu technologicznego.
„Dziś technologie stwarzają nam możliwości wykorzystywania emisji cyfrowej do tego, żeby poprawić jakość odbioru Polskiego Radia, a także stworzyć sobie szersze możliwości docierania do słuchacza” – podkreśla Andrzej Siezieniewski. Dodaje, że oczekiwania słuchaczy rosną; chcieliby oni słuchać radia na zamówienie i temu Polskie Radio będzie starało się sprostać mając do dyspozycji emisję cyfrową.
Andrzej Siezieniewski podkreśla też ogromną rolę kulturotwórczą i edukacyjną Polskiego Radia na przestrzeni 90 lat. Jak zaznacza w czasie, kiedy powstało, był to cywilizacyjny przełom.
„Nagle rzeczy trudno osiągalne, jak dostęp do informacji, dóbr kultury, edukacji czy literatury, stały się łatwiejsze dzięki radiu” – podkreśla prezes Polskiego Radia dodając, że publiczne radio przyczyniło się do podniesienia poziomu wykształcenia obywateli.
Rocznicowe obchody zainaugurowane zostaną sympozjum „90 lat Polskiego Radia. Dorobek i perspektywy”. Odbędzie się ono 3 lutego w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie. Swoją obecność zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski, który objął przewodnictwo Honorowego Komitetu Obchodów 90-lecia Polskiego Radia.