Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach rozbudowuje tzw. „Mur Pamięci” i poszukuje zdjęć jeńców wojennych z czasów II wojny światowej. Zebrane fotografie są przerabiane na porcelanowe portrety i umieszczane na murze dawnego więzienia przy ul. Zamkowej.
To forma upamiętnienia osób, które gestapo przetrzymywało i torturowało w kieleckim więzieniu. Do tej pory udało się przygotować 59 tablic. W zbiorach OMPiO jest o wiele więcej not biograficznych więźniów, ale brakuje fotografii. Dlatego dyrektor placówki Marek Maciągowski apeluje do wszystkich, którzy mogą mieć takie zdjęcia, o ich przekazywanie.
Ośrodek poszukuje np fotografii księdza Wojciecha Michałowicza, proboszcza parafii Św. Krzyża w Kielcach, który zginął w Dachau.
Jest kilka zdjęć, na których przypuszczalnie znajduje się proboszcz, ale brakuje ostatecznego potwierdzenia. Drugą osobą jest kielecki policjant działający w wywiadzie, Aleksander Zdankiewicz.
Brakuje również zdjęcia Wery Krajewskiej. Przed wojną kobieta prowadziła zakład kosmetyczny przy ulicy Sienkiewicza. Była zaangażowana w działalność konspiracyjną. W jej mieszkaniu znajdował się punkt spotkań. Po zatrzymaniu przez gestapo trafiła do kieleckiego więzienia, a potem do obozu w Oświęcimiu.
W czasie II wojny światowej gestapo przetrzymywało na Zamkowej kilkanaście tysięcy osób. Byli oni wywożeni do obozów koncentracyjnych, na przymusowe roboty lub rozstrzeliwani.