Ponad 5 tysięcy wolontariuszy wyruszyło w niedzielę z puszkami, by wspierać 23 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w regionie świętokrzyskim. Przypomnijmy, że zbiórka i licytacje w tym roku przeznaczone są na podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.
W Kielcach będzie ich około tysiąca. Znakiem rozpoznawczym wolontariusza jest oczywiście puszka – poinformowała Izabela Mortas z największego kieleckiego sztabu WOŚP przy redakcji Echa Dnia, który zgromadził 700 kwestujących. Co roku puszka jest inna, tym razem jest bardzo kolorowa z serduszkiem. Również zbierający są zwykle obklejeni serduszkami. Ponadto wolontariusz musi posiadać identyfikator ze zdjęciem, znakiem holograficznym orkiestry i numerem sztabu.
Kwestujących będzie można spotkać właściwie wszędzie – dodała Anna Chłopek z drugiego kieleckiego sztabu WOŚP przy Regionalnym Centrum Wolontariatu, do którego zgłosiło się 147 osób. Niektóre z nich będą kwestować na giełdzie samochodowej w Miedzianej Górze. Zbiórka odbywać się będzie tylko dzisiaj.
Szef Regionalnego Centrum Wolontariatu Michał Braun prosi, by wspierać zbiórkę polską walutą. Pieniądze z innych państw są również przekazywane do Fundacji WOŚP, ale jeśli są to drobne monety, nie można ich wymienić na złotówki. Michał Braun zapewnia, że wolontariusze i organizatorzy wielkiej zbiórki działają czysto wolontariacko. Wszystkie zebrane pieniądze przekazywane są do głównego sztabu orkiestry, a ciepłą herbatę czy słodką bułkę dla wolontariuszy, zapewniają sponsorzy, którzy co roku zgłaszają się, by wspierać orkiestrę.
Dwie sceny – w galeriach Korona i Echo oraz dwie na ulicy Sienkiewicza przygotowane przez Urząd Marszałkowski i Starostwo Powiatowe oraz tysiąc wolontariuszy z puszkami – tak wyglądać będzie 23 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kielcach.
Jak zwykle oprócz zbiórki na ulicach odbędą się aukcje. Będzie można wylicytować m.in. badanie rezonansem magnetycznym, lot paralotnią, czy ekstremalną jazdę bolidem. Na aukcję wraca też Skoda Octavia rocznik 1962.
Specjalne sceny wybudowane zostaną w galerii Korona i Echo. Podczas licytacji oferowane będą min. loty paralotnią i motolotnia oraz jazdę bolidem.
Koncerty i licytacje odbywać się będą także na scenie na Placu Artystów i przed Puchatkiem na ulicy Sienkiewicza oraz w Kieleckim Centrum Kultury – dodała Iza Bednarz gdzie wystąpią artyści Teatru „Buffo” i ” Roma”.
Także w Filharmonii Świętokrzyskiej zaplanowano specjalny koncert z okazji Finału WOŚP. Z koncertem kolęd wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Jak dodała Iza Bednarz pieniądze, które mieszkańcy regionu przez 22 lata wrzucali do puszek – wróciły do naszego województwa w postaci nowoczesnego sprzętu medycznego.
O tym jak Orkiestra gra w Końskich relacjonuje Krzysztof Żołądek.
70 wolontariuszy weźmie udział w tegorocznej kweście na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Staszowie. O g. 10.00 rozegrany zostanie turniej gier komputerowych, natomiast w południe ulicami Staszowa przejdzie Orkiestra Dęta Grupy Azoty Kopalń i Zakładów Chemicznych Siarki Siarkopol w Grzybowie.
Pierwszy koncert rozpocznie się o godzinie 15.30. Wystąpi Zespół Shadows Labyrinth. Od 17.00 do 18.30 potrwa licytacja, na którą przygotowano wiele ciekawych przedmiotów m.in. prace miejscowych artystów i usługi zaoferowane przez miejscowe firmy. Licytację poprowadzi m.in. Amanda Smolińska, finalistka konkursu Miss Polski 2014.
Gwiazda wieczoru : Eskaubei & Tomek Nowak Qurtet zagra o godzinie 19.00. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w Staszowskim Ośrodku Kultury.
23 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sandomierzu rozpocznie się w południe od występów miejscowych zespołów, formacji tanecznych i solistów. Zagra m.in.Sandomierska Orkiestra Dęta, będzie pokaz mody, a Fabryka Ruchu zaprezentuje zumbę i inne układy taneczne. Zagrają lokalne zespoły: B612, Kryzys Brygada i Chillin. Centrum wydarzeń artystycznych będzie hala widowiskowo- sportowa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sandomierzu.
Natomiast na parkingu przed Starostwem Powiatowym od godziny 13.00 do 16.00 potrwa piknik motocyklowo- samochodowy. Można będzie za przysłowiową złotówkę pojeździć ciekawymi, nietypowymi autami i jednośladami.
Koncert finałowy rozpocznie się o godzinie 19.30. Wystąpi zespół Enclose, którego liderem jest Juan Carlos Cano- zwycięzca 4 edycji telewizyjnego programu „The Voice of Poland”.
Pomiędzy występami odbywać się będą licytacje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do wygrania jest m.in. czas spędzony z burmistrzem Sandomierza Markiem Bronkowskim, który zaoferował, że w swoim gabinecie zapozna zainteresowaną osobę ze swoją pracą i obowiązkami. Na licytacji będzie także m.in. biżuteria z krzemieniem pasiastym i gadżety WOSP.
Światełko do nieba rozbłyśnie o godzinie 21.00.
Na ulicach Sandomierza od godziny 8.00 do 17.00 kwestować będzie 30 wolontariuszy.
W Ostrowcu, w czasie 23. finału Wielkie Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie można wylicytować torty, obrazy, koszulki i piłkę z autografami ostrowieckich szczypiornistów oraz siatkarek a także udział w rajdzie wokół miasta. W tym roku na ulice Ostrowca, już od godziny 8.00 rano wyjdzie 300 wolonatariuszy. Kwesta na ostrowieckich ulicach będzie trwała do zmroku, czyli do godziny 17.00, natomiast do godziny 20.00, na rynku w trakcie koncertów będą odbywały się licytacje gadżetów i występy artystyczne.
Jak informuje Dariusz Czupryński, szef ostrowieckiego sztabu WOŚP, w tym roku tradycyjnie będzie można licytować pamiątki ze znakami Orkiestry, ale będą również gadżety podarowane przez mieszkańców. Aukcje będą odbywały się na żywo podczas imprezy na Rynku oraz na portalu Allegro.
Zabawa i licytacja na ostrowieckim Rynku rozpocznie się o godzinie 16.00, a na scenie pojawią się zarówno miejscowi artyści jak i znany zespół dance-owy „No Name”. Poza tym będzie zespół „Vivo”, chór „Divertimento” a także grupa seniorów i orkiestra ze szkoły muzycznej.
Dodatkowymi atrakcjami będą też przejażdżki samochodami zabytkowymi i terenowymi. Natomiast w sztabie ostrowieckiej WOŚP, czyli w osiedlowym Domu Kultury przy ulicy Wspólnej, dodatkowo prowadzono będą zapisy do banku dawców szpiku kostnego. Wielkim finałem niedzielnej imprezy będzie oczywiście pokaz sztucznych ogni, czyli „Światełko do nieba”, które zabłyśnie o godzinie 20.00 Od poniedziałku, przez cały tydzień w ostrowieckim punkcie krwiodawstwa będzie można oddawać krew dla tegorocznych adresatów Orkiestry, czyli dzieci i seniorów. W ubiegłym roku ostrowiecka Orkiestra zebrała około 20 tysięcy złotych, wolontariusze liczą, że w niedzielę uda się zebrać więcej.