Ministerstwo Zdrowia nie wyda więcej niż planowało na pakiet onkologiczny i podstawową opiekę zdrowotną. Dzięki przesunięciom funduszy, wzrośnie jednak o kilka złotych stawka, którą lekarz otrzymuje za jednego pacjenta. Takie są wnioski z ugody ministra zdrowia z Porozumieniem Zielonogórskim.
Jak poinformowali na konferencji przedstawiciele organizacji zrzeszającej lekarzy, na pakiet onkologiczny i podstawową opiekę zdrowotną zostanie przeznaczone miliard 180 milionów złotych. Odpowiednio podzielona kwota wystarczy, by pakiet onkologiczny mógł zostać bezpiecznie wdrożony – ocenił Marek Twardowski z Porozumienia Zielonogórskiego.
Z kolei stawka kapitacyjna, czyli za jednego pacjenta, będzie teraz wynosiła nieco ponad 140 złotych. Ministerstwo zdrowia przed ostatnimi rozmowami chciało, by było to niespełna 137 złotych.
Poinformowano też, że lekarze POZ, którzy zawiesili w ramach protestu działalność od 2 stycznia, zachowają listy pacjentów. Nie będą bowiem musieli gromadzić nowych deklaracji wyboru lekarza.
„Odnieśliśmy wspólny sukces, sukces lekarzy i naszych pacjentów. Otwieramy gabinety” – te słowa pojawiły się na facebookowym profilu Porozumienia Zielonogórskiego. W siedzibie ministerstwa zdrowia przed 7:00 rano zakończyły się negocjacje lekarzy z Porozumienia z ministrem Bartoszem Arłukowiczem. Trwały prawie 15 godzin. Obecnie spisywany jest protokół.
Negocjacje między ministrem Arłukowiczem a lekarzami rozpoczęły się wczoraj po 16:00. Około 22.00 do resortu przyjechało kolejnych troje lekarzy z Porozumienia, ponieważ od swoich kolegów będących w gmachu ministerstwa otrzymali sygnał, że rozmowy toczą się w złym kierunku.
Problemem spornym w negocjacjach były nowe obowiązki lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej związane z pakietami onkologicznym i kolejkowym. Jednak najtrudniejsze do pokonania były prawdopodobnie kwestie finansowe dotyczące na przykład rozliczania wydatków związanych z przyznawaniem kart pacjenta onkologicznego.
W ubiegłym roku lekarze otrzymywali na pacjenta 96 złotych przed wprowadzeniem zmian, w tym roku mają otrzymać ponad 136 złotych, jednak lekarze chcieli wydzielenia osobnych funduszy na finansowanie pakietu onkologicznego, między innymi na badanie, które teraz mają zlecać lekarze rodzinni.