Podziemne sztolnie góry Miedzianka mają stać się kolejną atrakcją turystyczną gminy Chęciny. Na przełomie stycznia i lutego władze gminy podpiszą umowę z Polską Akademią Nauk i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, by wspólnie przygotować trasy dla turystów, naukowców i studentów geologii.
Dwa szyby wykorzystywane do wydobywania miedzi obecnie są zaniedbane, ale chcemy by stały się atrakcją turystyczną, doskonale uzupełniającą powstające Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej – mówi Robert Jaworski, burmistrz miasta i gminy Chęciny.
Zgodnie z pomysłem zasugerowanym przez naukowców z AGH we wnętrzu góry mogą powstać dwie trasy turystyczne, mierzące po kilkaset metrów.
Chcielibyśmy przygotować je na wzór tras w Wieliczce czy Złotoryi. Projekt zakłada rozbudowę istniejącej Izby Muzealnej i wzbogacenie ekspozycji min. o zrekonstruowany dom rodziny Łaszczyńskich, którzy jako pierwsi na świecie przeprowadzili proces elektrolizy.
Szacowany koszt prac związanych z udostępnieniem sztolni, budowa parkingu i budynków gastronomicznych wyniesie około 6-7 mln zł.
Władze gminy chcą uzyskać dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego.