Krytycy teatralni, badacze twórczości Stefana Żeromskiego i aktorzy wzięli udział w debacie poświęconej pisarzowi. Spotkanie odbyło się w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Było to podsumowanie obchodów 150 rocznicy urodzin pisarza oraz okazją do zastanowienia się nad aktualnością jego twórczości.
W nawiązaniu do sobotniej premiery spektaklu „Dzieje grzechu” uczestnicy debaty pokażą mniej znane oblicze Stefana Żeromskiego – wyjaśnia dyrektor teatru Piotr Szczerski. Prelegenci zerwą z Żeromskim znanym ze sztampowych, szkolnych lektur. Ukażą go jako społecznika i człowieka pełnego namiętności. Według Piotra Szczerskiego, pisarz przez lata był przedstawiany dość jednostronnie przez komunistyczną propagandę.
Debata ma charakter otwarty. Do Teatru są zaproszeni wszyscy, którzy chcą posłuchać lub porozmawiać o Stefanie Żeromskim – dodaje Piotr Szczerski. Na spotkanie dyrektor teatru zaprasza przede wszystkim osoby, które były przeciwne odbieraniu placówce imienia Stefana Żeromskiego. Według Piotra Szczerskiego, przyjmowanie pisarza jako patrona przez placówki kulturalne i oświatowe nie ma kluczowego znaczenia. Istotna jest dyskusja, która ukaże Żeromskiego jako osobę mocno związaną z Kielcami i chętnie odnoszącą się w swoich wypowiedziach do rodzinnych stron.
Gośćmi specjalnymi debaty będą aktorzy Grażyna Długołęcka i Olgierd Łukaszewicz, którzy w 1975 roku zagrali główne role w filmowej adaptacji „Dziejów grzechu”. Spotkanie zostanie zarejestrowane przez TVP Kielce. Program z fragmentami debaty ukaże się na antenie regionalnej telewizji 4 stycznia o godzinie 18.55