Jest postęp w negocjacjach dotyczących pakietu onkologicznego. Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zgodziło się na nowe propozycje ministerstwa. Resort zmniejszył liczbę badań, zmierzających do wykrycia nowotworów, do których będą zobowiązani lekarze rodzinni.
Z listy zniknąć mają m.in. USG przełyku, USG śródpiersia i USG krtani. Poza tym na finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej zostanie przeznaczone o 1,2 miliarda złotych więcej- informuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
W rozmowach brały też udział: Federacja Porozumienie Zielonogórskie i Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Te organizacje zapowiedziały, że kompromis nie jest możliwy, do czasu wypracowania jednolitych standardów postępowania z pacjentem onkologicznym- wyjaśnia Janusz Franasik, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego w Kielcach.
Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej mają czas na podpisanie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia do końca roku. Jeśli do tego czasu nie uda się uzyskać kompromisu, medycy zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim, 2 stycznia nie podejmą pracy.