Senat jednogłośnie i bez poprawek przyjął ustawę o Karcie Dużej Rodziny, którą na początku grudnia uchwalił Sejm. Ustawę jeszcze przed świętami ma podpisać prezydent.
Karta Dużej Rodziny uprawnia rodziny wielodzietne, bez względu na dochody, do wielu zniżek i ulg, w tym do zniżek na przejazdy kolejowe. Do tej pory funkcjonuje ona w ramach rządowego programu. Od 1 stycznia 2015 roku zyska rangę ustawową.
Senator Jan Michalski, sprawozdawca ustawy, wyjaśnia, że nadanie Karcie rangi ustawowej oznacza, że państwo bierze na siebie obowiązek związany także ze wsparciem samorządów w wydawaniu Kart Dużej Rodziny. Senator podkreśla w rozmowie z IAR, że ustawa wprowadza większe wsparcie dla samorządów niż było to określone w programie. Wprowadza też ulgi, których program nie obejmował. „Warto podkreślić, że rodzice zachowują uprawnienia związane z Kartą dożywotnio, oczywiście jeżeli nie zajdą określone przypadki, które będą tych rodziców wykluczały” – powiedział Michalski.
Ustawa przewiduje, że o Kartę Dużych Rodzin będą mogły wystąpić rodziny mające troje i więcej dzieci do 18. roku życia, a w przypadku dzieci uczących się lub studiujących- do 25. roku życia. Rodziny, w których wychowują się dzieci o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, otrzymają Kartę bez względu na wiek. Do otrzymania Karty będą też uprawnieni rodzice samotnie wychowujący dzieci, rodzice zastępczy i osoby prowadzące rodzinne domy dziecka oraz cudzoziemcy mający pozwolenie na pobyt stały w Polsce, długoterminową rezydenturę oraz uchodźcy.
Według ministerstwa pracy, z Karty Dużej Rodziny może korzystać prawie 3,5 mln osób, w tym 2 mln dzieci.