W sobotę przypada 33. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. O godzinie 18.00 w kieleckiej katedrze odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar tamtych wydarzeń. Będzie jej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Po Eucharystii, delegacje Komisji Zakładowych „Solidarności” i władze samorządowe złożą kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
O godzinie 19.00 Insytut Pamięci Narodowej zaprasza do studenckiego klubu WSPAK, gdzie wystąpi zespół Fabryka. Grupa łączy poezję, rock i brzmienia elektroniczne. Ich koncert będzie poświęcony życiu w Polsce po 13 grudnia 1981 roku – informuje Marek Jończyk z kieleckiej Delegatury IPN. Członkowie Fabryki komponują muzykę do tekstów m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Cypriana Kamila Norwida. Tworzą też własne teksty, które dotyczą rzeczywistości lat 80. XX wieku.
Instytut Pamięci Narodowej przygotował też wystawę, którą do 23 grudnia można oglądać na kieleckim rynku, przed Ratuszem. Składa się ona z 36 plansz, na których przedstawione są przyczyny, konsekwencje i najważniejsze wydarzenia związane z wprowadzeniem stanu wojennego. Wystawa ma charakter ogólnopolski, ale są tam też wątki regionalne – mówi Marek Jończyk z kieleckiej Delegatury IPN. Z wystawy można się dowiedzieć, jaki przebieg miał stan wojenny w Kielcach i innych miastach naszego regionu.
O godzinie 19.30 w urzędach i placówkach podległych samorządom zapłoną świece. Do udziału w akcji zachęca prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kaminski. Ma to być hołd złożony ofiarom stanu wojennego i forma przypomnienia o ideałach demokracji i wolności.