Świętokrzyskie fundacje i stowarzyszenia będą, wspólnie z urzędami pracy przeciwdziałać bezrobociu wśród osób do 25 roku życia. W partnerstwie weźmie udział ponad 20 organizacji, które na co dzień pracują z młodzieżą. Będą mogły ubiegać się o pieniądze, na pomoc dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Pierwsze projekty mają się rozpocząć za kilka miesięcy.
Paweł Lulek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy wyjaśnia, że organizacje pozarządowe wskazały najskuteczniejsze metody przeciwdziałania bezrobociu wśród młodych ludzi. Zaliczają do nich staże, indywidualne szkolenia, dostosowane do potrzeb pracodawców oraz dotacje na zakładanie własnych firm. Za najmniej skuteczne uznano wsparcie grupowe, np. szkolenia i warsztaty.
Do współpracy włączyła się m.in. Fundacja Możesz Więcej z Morawicy. Jej prezes – Marcin Agatowski podkreśla, że wsparcia wymagają przede wszystkim mieszkańcy małych miejscowości, dla których problemem jest np. kwestia dojazdu do większego miasta, w którym mogą skorzystać z pomocy.
Pomysł na wspieranie młodzieży ma też stowarzyszenie Dream Team złożone m.in. z ekonomistów i prawników. Założyli je tuż po studiach. Dziś mają pracę, własne firmy i doświadczenie, którym chcą dzielić się z innymi. Magdalena Gałka wyjaśnia, że ich celem jest zatrzymanie młodych ludzi w Kielcach. Chodzi o stworzenie im szansy wykazania się i rozwoju. Stowarzyszenie planuje działalność doradczą oraz nawiązywanie współpracy międzynarodowej z przedsiębiorstwami, w których młodzież mogłaby odbywać staże.
Na wsparcie osób pomiędzy 15, a 25 rokiem życia, region otrzymał ponad 15 milionów euro z Unii Europejskiej. W ubiegłym miesiącu, w Świętokrzyskiem zarejestrowanych było ponad 13 tysięcy 700 bezrobotnych osób poniżej 25 roku życia.