Naczelna Rada Lekarska ma zastrzeżenia do tzw. pakietu onkologicznego. Według lekarzy – dokument, który będzie obowiązywać od 1 stycznia nie usprawni, ale zdestabilizuje system ochrony zdrowia.
Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Stanisław Góźdź przyznał na naszej antenie, że pakiet nie jest doskonały, ale – jak podkreślił – nie ma dobrego rozwiązania, które pozwoliłoby pacjentom szybciej uzyskać diagnozę i pomoc. Dr Góźdź przypomniał, że we współczesnym świecie największym wyzwaniem dla medycyny są, coraz powszechniejsze, choroby nowotworowe. To również najczęstsza przyczyna zgonów.
Dzięki współpracy wszystkich partnerów – lekarzy pierwszego kontaktu, zespołów podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistycznych przychodni oraz szpitali można się porozumieć dla dobra pacjentów – zaznaczył gość Radia Kielce. Świętokrzyskie Centrum Onkologii pracowało nad pakietem, wspólnie z NFZ, przez siedem miesięcy, czując ciężar odpowiedzialności – dodał.
Lekarze twierdzą, że program nie przeszedł fazy pilotażowej, a jedną z jego wad jest brak przepisów wykonawczych i źródła finansowania. Jak powiedział dyrektor ŚCO – można zgłaszać wątpliwości, ale nie wolno pozostawać bezczynnym.
Do dyspozycji lekarzy pierwszego kontaktu będzie strona internetowa onkoline, na której będą mogli skontaktować się ze specjalistami, by uzyskać wsparcie – dodał Stanisław Góźdź. ŚCO przygotuje również informacje, w której będą uwzględnione standardy postępowania w przypadku podejrzenia u pacjenta choroby nowotworowej.