W Kunowie, w dawnej szkole zawodowej otwarto Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy dla chłopców. To placówka zajmująca się resocjalizacją poprzez naukę i zajęcia terapeutyczne nastolatków w wieku od 13 do 18 lat. Zarówno pedagodzy z ośrodka jak i władze gminy liczą na dobrą współpracę z mieszkańcami.
Budynek dawnej szkoły zawodowej w Kunowie został zamknięty we wrześniu 2013 roku, a jego gospodarzem stała się gmina. Ponieważ samorząd nie miał pomysłu na wykorzystanie dwupiętrowego budynku, ogłoszono przetarg, który wygrało radomskie stowarzyszenie Akademia Rozwoju Socjoterapii.
W wakacje rozpoczęto adaptację pomieszczeń, przede wszystkim części sypialno-sanitarnej dla 60 podopiecznych. Ostatnio przyjęto pierwszego wychowanka. Jak wyjaśnia Bartłomiej Burakowski wiceprezes stowarzyszenia, poza nauką w gimnazjum, chłopcy będą uczestniczyli także w zajęciach socjoterapeutycznych, które pozwolą im na wyjście z nałogów.
Terapia ma się odbywać także poprzez zajęcia sportowe. Wychowawcy chcą wykorzystać doświadczenie trenerskie znanego kunowskiego trenera Stanisława Pożogi i utworzyć sekcję podnoszenia ciężarów. Pedagodzy liczą, że przebywający w ośrodku wychowankowie będą włączani w życie lokalnej społeczności, np. przy pracach porządkowych.
Mieszkańcy Kunowa, przyznają, że nie wiedzą jeszcze, kto będzie mieszkał w dawnej szkole. Lech Łodej, burmistrz Kunowa przyznaje, że choć sąsiedztwo takiego ośrodka może budzić obawy, to podkreśla, że dzięki obecnym lokatorom budynek będzie właściwie wykorzystany.
W nowo otwartym ośrodku wychowawczym w Kunowie pracę już znalazło 35 osób, w tym wielu nauczycieli, pedagogów oraz specjalistów z terenu Kunowa i Ostrowca. Ośrodki o takim samym profilu w naszym województwie działają jeszcze w Podzamczu Chęcińskim, Zawichoście, Kielcach i Rembowie koła Rakowa.