Zmarł Stanisław Mikulski, popularny aktor, niezapomniany Hans Kloss ze „Stawki większej niż życie”. Miał 85 lat.
Grał w kilkudziesięciu filmach, jednak największą sławę przyniosła mu rola agenta J-23 ze szpiegowskiego serialu Telewizji Polskiej. Obejrzało go ponad miliard widzów na całym świecie. Stanisław Mikulski był wielokrotnie nagradzany za tę kreację, a w latach 70. stał się nie tylko najbardziej znanym aktorem w Polsce, lecz także został okrzyknięty najpopularniejszym aktorem krajów socjalistycznych.
Cytaty ze „Stawki” weszły do codziennego języka Polaków, na przykład: „Nie ze mną te numery Bruner!”, czy „W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle” do dziś pozostają w użyciu.
Stanisław Mikulski był gościem Aktualności Dnia 10 października 2013 roku
W latach 50. i 60. Mikulski wystąpił między innymi w filmach – „Cień” Jerzego Kawalerowicza, „Ewa chce spać” Tadeusza Chmielewskiego, w „Kanale” Andrzeja Wajdy oraz w obrazach Jerzego Passendorfera – „Barwy walki” i „Skąpani w ogniu”.
Po „Stawce większej niż życie” zagrał w filmach: „Samochodzik i Templariusze”, „Dziewczyna i chłopak”, serialu „Polskie drogi”, a później w telenowelach „Na dobre i na złe”, „Kryminalni” oraz „Złotopolscy”. W połowie lat 90. prowadził w Telewizji Polskiej teleturniej „Koło fortuny”. Do 1988 roku grał w teatrach warszawskich.
W 2004 roku podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach Stanisław Mikulski odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.
Trzy lata temu serial „Stawka większa niż życie” miał premierę zrekonstruowanej wersji cyfrowej. Z kolei w 2012 roku Stanisław Mikulski i Emil Karewicz, występujący w roli bezwzględnego Niemca – Hermanna Brunnera, zagrali w filmie szpiegowskim „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”, będącej kontynuacją serialu sprzed lat.
Stanisław Mikulski urodził się 1 maja 1929 roku w Łodzi. W 1953 roku zdał aktorski egzamin eksternistyczny w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Potem rozpoczął występy w Teatrze im. Osterwy w Lublinie. W 1964 roku przeniósł się do Warszawy i grał w teatrach – Powszechnym, Ludowym, Polskim, a następnie – w Narodowym. W filmie zadebiutował w 1950 roku.
W stanie wojennym nie przyłączył się do bojkotu telewizji przez środowisko aktorskie. W latach 1988-90 pełnił funkcję dyrektora Ośrodka Informacji i Kultury Polskiej w Moskwie.
Stanisław Mikulski był sześciokrotnie wybierany na najpopularniejszego aktora w plebiscycie „Expressu Wieczornego”, zdobywając Srebrną lub Złotą Maskę. W 2002 roku otrzymał statuetkę „Gwiazda Telewizji Polskiej” przyznaną mu za kreacje aktorskie w filmie i teatrze telewizji.