Akty przemocy dotykają wszystkich grup społecznych i wiekowych. W ich zwalczaniu najważniejsza jest szybka reakcja otoczenia i ujawnianie niewłaściwych zachowań przez ludzi nimi dotkniętych – podkreśla Grzegorz Trapcia, wojewódzki koordynator programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Statystyki wskazują, że w 90 procentach, to mężczyźni znęcają się nad kobietami, ale pojawiają się też nowe zjawiska, np. przemoc pokoleniowa. To sytuacja, w której dzieci znęcają się nad rodzicami, albo starszymi członkami rodziny. Zdaniem gościa Radia Kielce, bardzo trudno udowodnić przemoc psychiczną i ekonomiczną, a jest ona równie wyniszczająca i pozostawia trwałe ślady w psychice.
Grzegorz Trapcia zwraca uwagę, że w Polsce wciąż pokutują stereotypy, mówiące o tym, że problemy rodzinne należy rozwiązywać we własnym domu, a sąsiedzi nie powinni wtrącać się w sprawy innych.
We wtorek rozpoczyna się akcja Białej Wstążki. Jej działania mają spowodować zmianę nastawienia społeczeństwa do przemocy. W trakcie akcji, ludzie stykający się z przemocą mogą uzyskać pomoc psychologów i prawników. W szkołach organizowane będą też spotkania z młodymi ludźmi.