W regionie, do tej pory wybory samorządowe przebiegają bez zakłóceń. Jak informuje Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte zgodnie z planem, czyli o godzinie 7 rano. Także do policjantów nie dotarły sygnały o naruszeniu ciszy wyborczej – podkreśla Grzegorz Dudek, rzecznik świętokrzyskiej policji.
W komisjach wyborczych o poranku pojawiały się pojedyncze osoby. Tradycyjnie, największy ruch jest po zakończeniu nabożeństw.
Osoby, z którymi rozmawialiśmy podkreślały, że są dobrze przygotowane do wyborów. Wiedzą, do jakiego lokalu się udać, ile kart dostaną i na kogo zagłosują. Józef Klęk, który głosował w komisji przy ulicy Toporowskiego w Kielcach podkreślał, że głosowanie, to jego obowiązek. Zdarzały się jednak osoby, które nie biorą udziału w wyborach. Wśród nich jest Tadeusz Dąbrowski. – Mam 55 lat i do tej pory ani razu nie głosowałem. Moim zdaniem, to nie ma sensu, bo nie wybieram ludzi, którym mógłbym zaufać – tłumaczył.
Dziś – wybory samorządowe. Na czteroletnią kadencję wybierzemy radnych wszystkich szczebli, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jak poinformował dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, Adam Michcik – dotychczas nie odnotowano w regionie świętokrzyskim żadnych incydentów.
Lokale wyborcze będę otwarte do 21.00. W województwie świętokrzyskim uprawnionych do głosowania jest 1 milion 42 tysiące 388 osób.
Wyborca otrzyma cztery karty do głosowania. Tylko w miastach na prawach powiatu będą trzy karty (nie ma głosowania do rady powiatu). Żeby oddać ważny głos na każdej karcie do głosowania trzeba postawić tylko jeden znak „iks” w kratce po lewej stronie przy nazwisku kandydata. Każda karta do głosowania jest innego koloru – biała w wyborach do rad gmin, żółta w wyborach do rady powiatu (żółta jest także karta w wyborach do rad dzielnic Warszawy), niebieska do sejmiku województwa i różowa w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Każdy wyborca udając się na głosowanie powinien zabrać ze sobą dowód tożsamości, może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem.
Głosowanie odbędzie się w 972 lokalach wyborczych, w tym 23 obwody utworzono w szpitalach, 1 w zakładzie karnych, 1 w areszcie i 29 w zakładach pomocy społecznej.