Osoby bezdomne i będące w trudnej sytuacji socjalnej mogą liczyć w okresie jesienno – zimowym na wsparcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach i instytucji z nim współpracujących. Ogrzewalnia rozpocznie pracę 1 listopada, natomiast schronisko dla bezdomnych funkcjonuje cały rok – przypomniała na naszej antenie zastępca dyrektora kieleckiego MOPR-u, Anna Gromska. Zapewniła, że każda placówka jest przygotowana, by przyjąć wszystkie potrzebujące pomocy osoby.
Anna Gromska poinformowała, że MOPR współpracuje z organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami w realizacji zadań, związanych z pomocą socjalną, zwłaszcza w formie schronienia. Partnerzy wyłaniani są w drodze konkursu. Najczęściej są to: Caritas Diecezji Kieleckiej, Towarzystwo Pomocy im. Świętego Brata Alberta, a także Stowarzyszenie „Arka Nadziei”. Najważniejsza i stanowiąca priorytet jest pomoc doraźna, udzielana natychmiast po zgłoszeniu potrzeb, czyli zapewnienie dachu nad głową, posiłków, odzieży i środków higieny.
Anna Gromska dodała, że równie ważne jest rozszerzone wsparcie, które polega na zapewnieniu pomocy psychologa czy doradcy zawodowego. MOPR prowadzi długofalowy program wychodzenia z bezdomności. Niepokojącym zjawiskiem jest pojawianie się wśród bezdomnych osób młodych, przede wszystkim kobiet w ciąży. Coraz większy problem w regionie stanowią również bezdomne rodziny. W Kielcach nie ma ich wiele, ponieważ w ramach interwencji kryzysowej MOPR udziela im natychmiastowego wsparcia, choćby przydzielając lokal socjalny. Zagrożone bezdomnością są osoby zadłużone, z wyrokami eksmisyjnymi. One także mogą liczyć na pomoc. Objęte zostają kontraktem i w ciągu dwóch lat zobowiązane są do spłaty 15 procent zaległości czynszowych. Pozostałą część spłaca wówczas miasto.