W Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach odbędzie się wernisaż wystawy francuskiej artystki Sylvie Kaptur-Gintz. Jej rodzina pochodziła z Brzezin koło Łodzi. Wystawa „Textus – niedostrzegalny wątek” nawiązuje do korzeni artystki.
Składa się z kilku instalacji, dla których wspólnym elementem są nici. Za ich pomocą artystka symbolicznie łączy ludzkość i sprzeciwia się podziałom. Swojej babci poświęciła instalację pt. „Szwaczka”. Przedstawia ona suknię ślubną, obszytą pamiątkowymi fotografiami – wyjaśnia Sylvie Kaptur-Gintz.
Wyszywana sukienka przedstawia podróż przez życie babci. Historia wiedzie od Brzezin, przez Łódź, małą wieś w centrum Francji, aż do Paryża. Na sukience znajduje się też zdjęcie spracowanych rąk babci, która całe życie pracowała jako szwaczka.
Wystawa łączy historię rodziny artystki z dziejami świata – uważa dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski. Artystce zależało na ukazaniu tragedii holocaustu i prześladowań.
Wernisaż wystawy odbędzie się w Muzeum Dialogu Kultur we wtorek o godzinie 18.00.
Instalacje będzie można oglądać do 25 stycznia. Dodatkowym elementem ekspozycji będą prowadzone przez artystkę warsztaty. Do końca października mogą w nich uczestniczyć dzieci powyżej 6 roku życia i młodzież. Zajęcia będą poświęcone relacjom międzyludzkim.