Do szkół ponadgimnazjalnych wraca próbna matura – zapowiedziała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Uczniowie będą pisać egzamin w grudniu. Jak stwierdziła na naszej antenie świętokrzyski kurator oświaty, Małgorzata Muzoł – celem tego testu nie będzie ustalenie poziomu wiadomości i umiejętności młodzieży, ale przygotowanie jej do nowej formuły matury.
Będzie ona obowiązywała tylko uczniów liceów ogólnokształcących, bo to oni w 2012 roku rozpoczęli naukę zgodnie z nową podstawą programową. Istotne jest również to, że zmieniają się procedury egzaminacyjne – dodała kurator. Wyjaśniła, że inaczej będą przebiegały egzaminy z języka polskiego, jak również z pozostałych przedmiotów.
Próbny egzamin ma sens, bo uczniowie mogą przećwiczyć te procedury – stwierdziła Małgorzata Muzoł. Zaznaczyła, że istotna zmiana dotyczy czasu, przeznaczonego na wykonanie zadania. Teraz będzie on krótszy.
Według pierwszych informacji z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej – próbna matura nie będzie obowiązkowa, ale wszystkie szkoły mogą skorzystać z arkuszy i przeprowadzić taki egzamin, do czego zachęcam – podkreśliła kurator oświaty.
Małgorzata Muzoł przypomniała, że Świętokrzyskie ma swoje własne próbne matury, przygotowywane wspólnie przez Echo Dnia, Radio Kielce i Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Odbędą się one w marcu. To właściwy czas, by uczniowie mogli zmierzyć się z konkretnymi zadaniami, a nauczyciele – wyciągnąć wnioski z ich pracy.
Najważniejsza zmiana w majowym egzaminie maturalnym dotyczy języka polskiego. Nie będzie już przygotowywanej wcześniej prezentacji. Chodzi o to, by uczniowie mieli szansę na zaprezentowanie umiejętności samodzielnego myślenia. Maturzysta będzie losował pytanie, inspirowane tekstem kultury, będzie miał 15 minut, by przygotować się do odpowiedzi. Komisja, po wysłuchaniu jego monologu będzie zadawać pytania, oceniając wiedzę ucznia.