W szkole podstawowej w Czarncy w powiecie włoszczowskim powstało Centrum Edukacji i Kultury im. Stefana Czarnieckiego. W dziewięciu pomieszczeniach znajdują się pamiątki, związane z hetmanem i okresem, w którym żył. Zbiory przez około dwadzieścia lat gromadziło Towarzystwo Pamięci Hetmana Czarnieckiego.
Do tej pory były one prezentowane w jednym pomieszczeniu. Dzięki współpracy z władzami samorządowymi i dyrekcją szkoły udało się zagospodarować całe piętro budynku. Inwestycja kosztowała ponad 200 tysięcy złotych. Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się stare księgi, biała broń, repliki znanych obrazów i dokumenty związane z hetmanem, m.in. z Biblioteki Działyńskich z oryginalnym podpisem Stefana Czarnieckiego – mówi prezes Towarzystwa Zygmunt Fatyga. Przy wejściu do centrum znajduje się replika siedemnastowiecznej armaty, ofiarowana przez potomka hetmana, Macieja Czarnieckiego z Wrocławia. Ważny jest też ołtarzyk, w którym umieszczono kopię obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem. Stefan Czarniecki zabierał taki obraz na wszystkie bitwy. Były przed nim odprawiane nabożeństwa o pomyślność i zwycięstwo. Oryginał znajduje się w kościele w Czarncy.
W przyszłym roku przypada 350. rocznica śmierci Stefana Czarnieckiego. Towarzystwo pamięci o hetmanie zaprasza do wspólnego spotkania szkoły, których jest on patronem. W całym kraju jest ich około 30. W szkole podstawowej w Czarncy każde dziecko wie, kim był Stefan Czarniecki. Mateusz Magdziarz zajął 3 miejsce w ogólnopolskim konkursie wiedzy o hetmanie. Uznaje go za wybitnego żołnierza. Przypomina, że chrzest bojowy przeszedł on w wojnie pod Chocimiem w 1621 roku. Mateusz przyznaje, że ze wszystkich dokonań Czarnieckiego najbardziej ceni zasłużenie się dla Polski przez zdobycie Koldyngi w trakcie potopu szwedzkiego.
Oficjalne otwarcie Centrum Edukacji i Kultury im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy odbędzie się 24 października o godzinie 12.00. Osoby zainteresowane zwiedzaniem sal, mogą kontaktować się z dyrekcją szkoły.