16 osób i trzy zespoły otrzymały Świętokrzyskie Nagrody Kultury 2014. Wyróżnienia każdego roku przyznaje Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. Otrzymują je artyści, animatorzy i instytucje, które poprzez swoją działalność upowszechniają kulturę w kraju i za granicą. Laureaci otrzymują dyplomy i nagrody finansowe.
Za osiągnięcia międzynarodowe został doceniony Kielecki Teatr Tańca. Dyrektorzy placówki: Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak przyznają, że jest to dla nich duże wyróżnienie i wyzwanie. Nagrodę traktują jako oznakę zaufania w dalszej pracy artystycznej. Wyróżnienie postanowili dedykować wszystkim pracownikom teatru, a także widzom, którzy chętnie oglądają spektakle Kieleckiego Teatru Tańca.
Wśród nagrodzonych znaleźli się też: dziennikarz Radia Kielce Leszek Ślusarski i realizator Jerzy Szczepanek, który w tym roku obchodzi jubileusz pracy zawodowej. Jak przyznaje, nagrodę odebrał z wielkim sentymentem. Jest ona ukoronowaniem pięćdziesięciu lat pracy w Polskim Radiu. Przez większość tego czasu realizacja i montaż opierały się na cięciu i klejeniu taśm – wspomina Jerzy Szczepanek.
Świętokrzyskie Nagrody Kultury zostały wręczone w Teatrze Stefana Żeromskiego. Uroczystość była połączona z inauguracją Sezonu Artystycznego 2014/15.
NAGRODY HONOROWE (statuetki) – I grupa laureatów
1. Kielecki Teatr Tańca – jeden z trzech instytucjonalnych teatrów tańca powołany jako miejska instytucja Kultury w Kielcach. Spektakle KTT prezentowane były na wielu polskich scenach (m.in. w Teatrze Wielkim Warszawie) i za granicą (Niemcy, Ukraina, Czechy, USA, Belgia, Izrael). Znakomity ambasador ambicji artystycznych twórców regionu świętokrzyskiego.
2. Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych – jedna z najstarszych w regionie organizacji miłośników kultury i twórców. W ubiegłym roku obchodziło dziewięćdziesięciolecie istnienia. Prowadzi ożywioną działalność wystawienniczą (liczne plenery malarskie), literacką, wydawniczą i edukacyjną.
3. Andrzej Dąbrowski – Andrzej Dąbrowski – ceniony za kreatywność dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, inicjator znaczących przedsięwzięć kulturalnych realizowanych we współpracy Biblioteki ze środowiskami twórczymi. Doprowadził do ekspozycji unikatowego zabytku polskiego piśmiennictwa „Kazań Świętokrzyskich” w klasztorze na Św. Krzyżu.
NAGRODY SPECJALNE – za badania i promocję twórczości Stefana Żeromskiego (w 150. rocznicę urodzin pisarza) – II grupa laureatów
1. prof. dr hab. Zdzisław J. Adamczyk – jest jednym z najwybitniejszych znawców życia i twórczości Stefana Żeromskiego w Polsce. Laureat Nagrody Edytorskiej PEN CLUBU za pracę nad „Dziełami” Stefana Żeromskiego. Inicjator przedsięwzięć popularyzujących twórczość pisarza.
2. Kazimiera Zapałowa – wieloletni kustosz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, autorka kilku książek i wielu artykułów poświęconych pisarzowi jego rodzinie. Od 2010 roku zaangażowana w tworzenie dworku St. Żeromskiego w Ciekotach i jego honorowy kustosz.
II NAGRODA – III grupa laureatów:
1. Jerzy Daniel – dziennikarz, prozaik, eseista, wydawca, regionalista. W ostatnich latach wydał m.in. polsko-anglojęzyczną książkę „Listy zza drutów” zawierającą listy Gertrudy Zeisler z kieleckiego getta, wspomnienia kielczanki Alice Birnhak oraz blisko 200 unikatowych zdjęć. Autor licznych opracowań i szkiców biograficzno-literackich, a także książki o znanych kielczanach i rodach kieleckich („W gwiazdach zapisane. Opowieści o kielczanach 2014r.”).
2. Stanisław Durlej – redaktor, wydawca, społecznik. Prezes oddziału kieleckiego Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego, działacz ludowy. Redaguje miesięcznik „Ludowiec Świętokrzyski”, jest autorem i współautorem licznych wydawnictw LTNK poświęconych kulturze i historii Ziemi Świętokrzyskiej. Członek Komitetu Budowy Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie.
3. Krzysztof Jaworski – poeta, prozaik i dramatopisarz. Publikował m.in. w „Twórczości”, ”bruLionie” i „Dialogu”. Wydał kilkanaście książek poetyckich, prozatorskich i dramatów. W 2014 roku jego powieść „Do szpiku kości” została nominowana do „Nagrody Literackiej Gdyni” i Literackiej Nagrody Europy Środkowej ”Angelus”. Tłumaczony na angielski, niemiecki, duński, rosyjski i czeski.
4. Wojciech Jurewicz – współzałożyciel, scenograf, scenarzysta, aktor i reżyser amatorskiego Teatru Ciut Frapującego działającego przy Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury. Jest liderem zespołu, laureata Scyzoryka 2013. Prowadzi także młodzieżową grupę teatralną przy PSCK i warsztaty teatralno-kabaretowe przy Zespole Szkół Zawodowych.
5. Tadeusz Kurek – znany malarz, grafik, rzeźbiarz promujący świętokrzyską kulturę na wystawach w kraju i za granicą (w Austrii, Francji, na Ukrainie). Autor kolekcji prac wykonanych w oleju, akwarelą i rysunkiem m.in. – „Architektura Województwa Świętokrzyskiego”, „Architektura Polska”, „Krajobraz Tatrzański”, „Zabytki architektury powiatów ostrowieckiego i opatowskiego”, a także ilustracji książkowych i rzeźby oraz tablicy upamiętniającej strajk hutników ostrowieckich.
6. Bogusław Pasternak – poeta, publicysta, animator kultury, współzałożyciel grupy poetyckiej „Ponidzie”, a także kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich i Domu Środowisk Twórczych w Kielcach. Autor 12 tomów poezji oraz bogatej publicystyki społeczno-kulturalnej.
7. Leszek Ślusarski – dziennikarz radiowy, muzyk, kompozytor, aranżer. Autor audycji Radio Kielce promujących dokonania w dziedzinie muzyki ludowej i sukcesy młodych muzyków, popularyzujących muzykę klasyczną.
8. Andrzej Żądło – dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury „Kasztelania” w Kijach, poprzednio dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. Znany animator kultury na Ponidziu, kompozytor, założyciel licznych zespołów muzycznych i kabaretowych. Zdobywca nagród na przeglądzie PAKA w Krakowie i kilku festiwalach, w tym folklorystycznych i kabaretowych. Pomysłodawca i dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina” oraz Świętokrzyskiego Przeglądu Pieśni Ludowej „Ciżbą śpiewane” na zamku w Kijach.
WYRÓŻNIENIA – IV grupa laureatów::
1. Krystyna Cel – poetka, eseistka, krytyk literacki, współautorka „Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego”. Autorka kilkunastu tomów poezji i esejów. Przewodnicząca Sądu Koleżeńskiego w kieleckim Oddziale Związku Literatów Polski.
2. Sylwia Gawłowska – autorka tekstów, kompozytorka i piosenkarka nurtu piosenki autorskiej; także animator kultury. Solistka spektaklu „Fabula rasa” w Teatrze Baj w Toruniu. Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali muzycznych i literackich, m.in. Festiwalu YAPA w Łodzi, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Współpracuje z muzykami i wokalistami z regionu i całej Polski.
3. ks. Jan Oleszko – Rektor Wspólnoty Pallotynów na Karczówce, znany animator kultury chrześcijańskiej, realizator renowacji i modernizacji zabytkowego klasztoru, ceniony opiekun tego miejsca pamięci narodowej. Inicjator znaczących przedsięwzięć artystycznych.
4. Franciszek Rusak – działacz społeczny i kulturalny z Buska-Zdroju, długoletni dyrektor Domu Kultury. Współzałożycieli i prezes Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju. Autor kilku książek i wielu artykułów poświęconych historii i kulturze Ponidzia. Zainicjował kilka cyklicznych i kontynuowanych przedsięwzięć artystycznych.
5. Jerzy Szczepanek – realizator dźwięku w Radio Kielce, od 50 lat związany z tą rozgłośnią. Wspólnie z Piotrem Ganem i innymi dziennikarzami współtworzył bezcenną fonotekę muzyki ludowej. Jest realizatorem dźwięku do kilkuset reportaży i koncertów mających miejsce w historii kultury regionu.
6. Stanisława Żądecka – ceniona w regionie animatorka kultury, scenarzystka, pisarka, pedagog, bibliotekarka, kierownik zespołu śpiewaczego i obrzędowego ”Siedlanecki” (obecnie „Siedlecczanie”) i założycielka zespołu „Małe Łukowianki”. Zespół „Siedlecczanie” kierowany przez Panią Żądecką ma na swoim koncie sukcesy w przeglądach folklorystycznych, wystąpił także w kilku filmach fabularnych. Kandydatka ma na swoim koncie sukcesy jako solistka i jest autorką 19 scenariuszy widowisk obrzędowych (w imieniu laureatki nagrodę odbierze córka z wnuczką).
NAGRODA ZESPOŁOWA – V grupa laureatów (zapraszamy przedstawicieli z uwagi na liczne składy zespołów folklorystycznych):
1. Kabaret „Pigwa Show” – w składzie Bronisław Opałko (Genowefa Pigwa) i Jan Kozłowski. Obaj artyści od prawie 40 lat bawią ludzi – bez przesady- na całym świecie. Znakiem firmowym kabaretu jest charakterystyczna Genowefa Pigwa, wiejska kobieta z Gór Świętokrzyskich stworzona przez Bronisława Opałko. Radiową emanacją jest audycja „Radio Pigwa”, niezwykle popularna i interesująca kompozycja ludowego humoru i muzyki.
Kabaret Pigwa reprezentują na scenie: Irena Opałko, Bronisław Opałko, Jan Kozłowski
2. Zespół Obrzędowy „Kowalanki” – obchodzi jubileusz pięćdziesięciolecia. Repertuar zespołu oparty jest na regionalnych tradycjach folklorystycznych, a także twórczości członkiń Zespołu. Laureat przeglądów folklorystycznych. Znaczący jest także dorobek zespołu w kultywowaniu regionalnych tradycji kulinarnych.
Zespół Obrzędowy „Kowalanki” reprezentują:
– Jadwiga Brzoza
– Genowefa Piotrowska
– Stefania Golenia
– Helena Adamczyk
– Henryka Brzoza
– Helena Draga
3. Zespół Śpiewaczy ”Kopcowianki” – istnieje przy Kole Gospodyń Wiejskich w Woli Kopcowej. Laureat m.in. Buskich Spotkań z Folklorem. Koncertował dla Polonii na Ukrainie i na Węgrzech. W bieżącym roku obchodzi jubileusz 25–lecia.
Zespół Śpiewaczy „Kopcowianki” reprezentują:
– Halina Różyc
– Stanisława Biskupska
Wyróżnienie dla Szkolnego Zespołu Śpiewaczego „Działoszanki”