Przestrzeń miejska jest coraz bardziej przyjazna dla osób niewidomych i niedowidzących. W Kielcach pojawiają się odpowiednio oznakowane schody i sygnały dźwiękowe na skrzyżowaniach. Do usprawnień należą też udźwiękowione tablice na przystankach miejskich i informacje głosowe w autobusach.
Dobrym przykładem dostosowania budynku dla osób niedowidzących są schody w szkole podstawowej przy ul. Łanowej – mówi Ewa Bąk z fundacji Szansa Dla Niewidomych. Każdy stopień ma namalowaną obramówkę, dzięki której osoby z wadami wzroku mogą się sprawniej poruszać.
Choć sytuacja się poprawia, to większość budynków nadal nie jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – przyznaje Gabriela Rubak z fundacji Szansa Dla Niewidomych. Należą do nich urzędy i biblioteki. Na barierę napotyka się także w bankach, kiedy trzeba samodzielnie zapoznać się z treścią umowy.
Odpowiedzialna za pomoc osobom niepełnosprawnym w kieleckim Urzędzie Miasta Anna Sowa przyznaje, że osoby niewidome i niedowidzące mogą mieć problem także w miejskich urzędach. Choć architektonicznie są one przystosowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo, ale brakuje oznakowań dla niewidomych. Dlatego prawie zawsze przychodzą oni do urzędu z opiekunem.
W ramach budżetu obywatelskiego Kielc można głosować na trzy wnioski poświęcone przystosowaniu przestrzeni miejskiej do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących. Np. w sześciu obiektach kultury w Kielcach miałyby zostać zamontowane tablice tyflograficzne z planem obiektu i jego otoczeniem.