Muzeum Narodowe w Kielcach wprowadziło udogodnienia dla osób niedowidzących i niewidomych. W Pałacu Biskupów Krakowskich powstała wystawa oparta o dotyk, smak i zapach. Ekspozycja została udźwiękowiona i opisana drukami wielkoformatowymi. Można ją oglądać w sali Stanisława Wyspiańskiego – wyjaśnia autorka projektu „Recepcja sztuki” Natalia Łakomska.
Za pomocą smaku i zapachu będziemy przekazywać niewidomym informacje o kolorach na obrazach Wyspiańskiego. Powstało też 18 tabliczek w języku Braille’a, które są powiązane z urządzeniem audio. Po przybliżeniu urządzenia do tabliczki, niewidomy usłyszy informację o eksponacie i sali, w której się znajduje.
W ramach przygotowanej wystawy będzie także można obejrzeć wywiad z osobami niedowidzącymi. Opowiadają one o problemach w codziennym funkcjonowaniu w przestrzeni miejskiej. Dla przykładu, do tej pory w Kielcach osoby niewidome i niedowidzące nie mogły zwiedzać muzeum samodzielnie – przyznają Ewa Bąk i Gabriela Rubak z fundacji Szansa Dla Niewidomych.
Wizyta w muzeum wiązała się z poproszeniem o pomoc kogoś znajomego, aby pełnił rolę przewodnika. Niektóre osoby po zetknięciu się z barierami spowodowanymi niedostosowaniem obiektu, zaczęły unikać wizyt w instytucjach kultury.
Według notowań Polskiego Związku Niewidomych w województwie świętokrzyskim jest ponad dwa tysiące osób ze znacznym lub umiarkowanym uszkodzeniem wzroku. Statystyka ujmuje tylko osoby, które przynależą do organizacji.