Patriotyzm, to dbanie o dobro wspólne: w szkole, miejscowości, albo innej wspólnocie, do której przynależymy, uznali uczestnicy odbywającej się w Kielcach konferencji, poświęconej postawom obywatelskim wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy spotkania zastanawiali się, jaka jest rola szkoły w kształtowaniu patriotyzmu.
Profesor Henryk Samsonowicz, minister edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego jest przekonany, że młodzi ludzie chcą się utożsamiać z Polską, ale mają problem z określeniem, czym jest dla nich Ojczyzna. „Dzieje się tak m.in. z winy nas, emerytów, którzy ciągle mówimy o Grunwaldzie, Cedyni i Kircholmie, a powinniśmy być dumni z wielu innych rzeczy”- powiedział. Profesor zalicza do nich m.in. budowę państwa od podstaw i stworzenie wyjątkowego bytu, jakim była Rzeczpospolita Obojga Narodów. To jedyne historyczne odniesienie do dzisiejszej Unii Europejskiej.
Członek Polskiej Akademii Nauk, dominikanin prof. Jacek Salij uważa, że ważne jest zdobywanie wiedzy na temat kultury i historii kraju. Jednak o patriotyzmie świadczą też nasze codzienne zachowania. Przykładem może być młode małżeństwo, które wspólnymi siłami buduje własny dom i wychowuje dzieci.
Ogólnopolską konferencję na temat patriotyzmu zorganizował Uniwersytet Jana Kochanowskiego wspólnie z Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Spotkanie miało pomóc nauczycielom historii i wiedzy o społeczeństwie w kształtowaniu postaw patriotycznych uczniów.