W województwie świętokrzyskim ma powstać strona internetowa, prezentująca wszystkich regionalnych twórców, animatorów oraz lokalne inicjatywy kulturalne. W ten sposób Instytut Kultury Regionalnej i Dziedzictwa Narodowego chce promować świętokrzyskich artystów i ciekawe imprezy.
Strona ma być gotowa w przyszłym roku, będzie zawierać całą ofertę kulturalną województwa. To sposób na tańszą i bardziej efektywną promocję – uważa przedstawiciel instytutu Tadeusz Pęczek. Teraz każda gmina przygotowuje własne materiały promocyjne, więc jeśli ktoś chce poznać ofertę z całego województwa, musi przejrzeć wiele kilogramów ulotek. Dzięki stronie internetowej będzie to o wiele łatwiejsze.
Z każdego powiatu zostaną też wybrane 2- 3 najciekawsze wydarzenia, które mogą promować cały region. Turyści mogliby skorzystać z pakietu na kilkudniowy pobyt z atrakcjami sportowo-kulturalnymi, charakterystycznymi dla województwa – np. z udziałem w Święcie Pieroga lub pokazie Wesela Marzyskiego. Dzięki temu artyści mogliby zarobić na swojej pracy – dodaje Tadeusz Pęczek. Szef jednego z dużych biur podróży przyznał, że doliczenie 30 złotych za udział w „Weselu Marzyskim” do kwoty kilkudniowej wycieczki nie stanowi problemu. W ten sposób można sprzedać turystom wiele ciekawych, lokalnych wydarzeń – mówi Tadeusz Pęczek.
Pomysł zorganizowania pakietów pobytowych dobrze ocenia główny instruktor propagowania dziedzictwa kulturowego z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach Alicja Trukszyn. Uważa, że mogłyby one przebiegać przez kilka sąsiadujących gmin. Jedna z takich propozycji jest np. Szlak Ściegiennego, który kończyłby się w klasztorze oo. oblatów na Świętym Krzyżu.
Artyści i ludzie związani z kulturą będą mogli przedstawić swoje pomysły 22 października w Podzamczu Chęcińskim. Instytut Kultury Regionalnej i Dziedzictwa Narodowego organizuje dwudniowy Kongres Środowisk Kultury z udziałem władz województwa świętokrzyskiego. W trakcie spotkania uczestnicy spróbują stworzyć wspólny plan rozwoju kultury w województwie.