Ogólnopolska konferencja naukowa, poświęcona twórczości Stefana Żeromskiego w 150 rocznicę urodzin pisarza odbywa się w Kielcach. Naukowcy z kilkunastu ośrodków akademickich prezentują w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej referaty i prelekcje, dotyczące historycznych interpretacji utworów Żeromskiego i zmian w podejściu do jego twórczości.
Kielecki polonista, a jednocześnie jeden z najważniejszych badaczy twórczości Żeromskiego – profesor Zdzisław Jerzy Adamczyk mówił między innymi o cenzurowaniu utworów pisarza w czasach PRL-u i trudnościach z wydaniem jego dzieł zbiorowych. Wątek podjęła profesor Alina Kowalczykowa z Polskiej Akademii Nauk, mówiąc o tym, jak sami badacze modyfikowali wizerunek pisarza, było to swoiste rozliczenie naukowca z minioną epoką, gdy historycy literatury milcząc, de facto pozwalali na zniekształcanie wizerunku pisarza. Z kolei, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego – profesor Franciszek Ziejka mówił o trudnościach dzisiejszej lektury dzieł pisarza, ale nie przekreślał ich aktualności.
W czwartek odbyła się także prezentacja monet, które na wniosek Muzeum Narodowego w Kielcach wyemitował bank centralny. W piątek z kolei przeprowadzona zostanie dyskusja panelowa, w której udział zapowiedzieli naukowcy, pisarze, krytycy literaccy i artyści, wśród nich Filip Bajon – reżyser ostatniej jak dotąd ekranizacji utworu Stefana Żeromskiego – „Przedwiośnia” z 2001 roku.
Konferencja zakończy się w sobotę wycieczką jej uczestników śladami pisarza.