Rząd Ewy Kopacz zaakceptowany przez Sejm. Posłowie większością 259 głosów, przy 183 głosach przeciwnych i 7 wstrzymujących się udzielili nowemu gabinetowi wotum zaufania.
Przed południem premier Ewa Kopacz wygłosiła expose. Po południu odbyły się wystąpienia w imieniu klubów.
Zgodnie z konstytucją, Sejm udziela rządowi wotum zaufania bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
IAR
Ewa Kopacz wygłosiła w Sejmie expose. Koalicja rządząca przyjęła je oklaskami, a część opozycji określiła je mianem pustych obietnic. Liderka świętokrzyskiej Platformy Marzena Okła-Drewnowicz uważa, że to było bardzo dobre wystąpienie odpowiadające na społeczne oczekiwania i realne do wprowadzenia w życie.
Pod wrażeniem expose jest także poseł Twojego Ruchu Sławomir Kopyciński. Jak powiedział osobiście podpisuje się niemal pod każdym punktem tego wystąpienia. Jeśli Ewa Kopacz zrealizuje wszystko o czym mówiła, to będzie najlepszym premierem w historii Polski.
Z kolei poseł Maria Zuba z PiS uważa, że expose Ewy Kopacz to spis pobożnych życzeń i obietnic, które nie zostaną wprowadzone w życie.
Poseł Jan Cedzyński z klubu SLD uważa natomiast, że expose Ewy Kopacz jest dość obiecujące. Polityk powątpiewa jednak, czy zostanie zrealizowane, ponieważ efekty większości propozycji mają być widoczne w 2016 roku, kiedy Polską może rządzić zupełnie inna ekipa.
Dziś wieczorem głosowanie w sprawie wotum zaufania dla rządu Ewy Kopacz.
Ewa Kopacz skupia się na szeroko pojętym bezpieczeństwie i prosi o 100 dni współpracy. W Sejmie premier wygłosiła expose i oczekuje na udzielenie przez izbę wotum zaufania jej gabinetowi.
W trwającym trzy kwadranse wystąpieniu Ewa Kopacz poprosiła opozycję o współpracę głównie w trzech dziedzinach: obrony narodowej, bezpieczeństwa energetycznego i kwestii dotyczących polskiego węgla.
Ewa Kopacz zadeklarowała, że jednym z najważniejszych zadań będzie odbudowanie zaufania Polaków do rządu, polityki i polityków. Zapowiedziała, że będzie służyła także „milczącej większości”, której takiego zaufania brakuje. Zaapelowała przy tej okazji do Jarosława Kaczyńskiego, by „zdjął klątwę nienawiści z Polski” i „przełamał osobistą zapiekłość” do Donalda Tuska. Po expose lider PiS podał rękę byłemu premierowi.
Sporo miejsca Ewa Kopacz poświęciła kwestiom bezpieczeństwa – nie tylko narodowego. Podkreśliła, że właśnie bezpieczeństwo i dobrobyt Polaków jest jej celem. Zaznaczyła też, że jej program jest wieloletni, a nie dotyczy wyłącznie najbliższego roku.
Nowa premier zapowiedziała, że w tym miesiącu minister spraw szef MSZ przedstawi informację o polityce zagranicznej. Podkreśliła, że w przypadku konfliktu na Wschodzie nie musimy mierzyć się z nim sami, bo „stoją za nami” Unia Europejska i NATO. Nasz rząd ma zabiegać o wspólne stanowisko Europy w tej sprawie, a sam obiecuje pragmatyczną politykę wobec Ukrainy. Premier liczy, że założenia rozejmu wejdą w życie, ale nie zaakceptujemy zmiany granic metodami siłowymi. Polska wspiera proeuropejski kierunek Ukrainy i chce pomagać w jej transformacji.
W Unii Europejskiej będziemy zabiegać o wdrożenie unii energetycznej i ukrócenie „monopolistycznych praktyk” gazowych. Nie zgodzimy się na zapisy oznaczające wyższe ceny energii dla konsumentów. Będziemy za to wspierać jak najszybsze podpisanie umowy o wolnym handlu UE – USA. Dołożymy też wszelkich starań, by Amerykanie zwiększyli obecność wojskową w naszym kraju.
W listopadzie premier przedstawi plan wzmocnienia bezpieczeństwa kraju. Już dziś zapowiedziała, że od 2016 roku nasze wydatki na obronność mają wzrosnąć do 2 procent PKB. Od przyszłego roku rząd przeznaczy pieniądze dla żołnierzy, premiując podoficerów i oficerów, którzy decydują się na dłuższą służbę.
Jedną z pierwszych decyzji premier będzie przyspieszenie prac nad ustawami górniczymi. Mają one chronić branżę przed nieuczciwą konkurencją i sprawić, by stała się rentowna. Jednym z elementów nowych przepisów mają być koncesje na sprzedaż węgla, określenie wymogów jakościowych tego surowca i zmiany w prawie zamówień publicznych dające preferencje węglowi z Unii Europejskiej. Polska będzie też wspierać nowe technologie węglowe.
W wystąpieniu Ewy Kopacz zabrakło daty wstąpienia Polski do strefy euro. Premier zadeklarowała, że dojdzie do tego, gdy spełnimy wszystkie kryteria, a euroland wdroży przepisy, które wzmocnią go w walce z kryzysami. W dziedzinie przepisów gospodarczych Ewa Kopacz chce wdrażać zasadę 99 procent. Chodzi o to by służyły one 99 procent uczciwych ludzi, a nie „1 procentowi cwaniaków”.
Na początku przyszłego roku minister finansów przedstawi założenia nowej ordynacji podatkowej, a minister gospodarki – nowej ustawy o działalności gospodarczej. „To co planowano osiągnąć w 3 lata, ten rząd zrobi w 12 miesięcy”. – mówiła w tym kontekście Kopacz.
Szykują się też zmiany w administracji podatkowej i wprowadzenie systemu e-podatki, dzięki któremu podatnik będzie mógł załatwić swoje sprawy w dowolnym urzędzie. Urzędy skarbowe skupią się natomiast obsłudze największych przedsiębiorstw. Rząd ma też przyspieszyć prace nad nowym kodeksem budowlanym. Na początku przyszłego roku ma trafić do parlamentu.
Rząd przygotuje też specustawę antykryzysową, dzięki której firmy objęte rosyjskim embargiem będą mogły skorzystać z dopłat do wynagrodzeń bądź szkoleń pracowników, lub otrzymają refundację składek na ZUS. Będą też mogły korzystać z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Polska oczekuje też, że pomoc Unii Europejskiej dla producentów rolnych objętych embargiem będzie adekwatna do ich strat. Dotychczasowe propozycje Unii w tej sprawie nas nie zadowalają.
Premier Kopacz obiecała też „podjęcie wyzwania” kryzysu demograficznego i zapowiedziała zwiększenie wydatków na budowę żłobków i przedszkoli – z 50 do 100 milionów w przyszłym roku. Z kolei w latach 2015-2020 rząd przeznaczy 2 miliardy na tworzenie placówek przedszkolnych przy zakładach pracy. Od 2016 roku z urlopów rodzicielskich będą mogli skorzystać także bezrobotni, zatrudnieni na umowę o dzieło, studenci i rolnicy. Przez rok od urodzenia dziecka będą mogli korzystać ze świadczenia w wysokości tysiąca złotych. Z kolei pobierający świadczenia rodzinne nie utracą go w całości, jeśli ich dochód przekroczy limit. Utracą tyle o ile go przekroczyli. To rozwiązanie ma obowiązywać o 2016 roku.
Do końca przyszłego roku oddanych zostanie 250 kilometrów dróg ekspresowych. W pierwszej kolejności – odcinek S8 z Wrocławia do Sieradza, który ma być otwarty w najbliższych tygodniach. W latach 2014-2020 ma powstać 1770 kilometrów autostrad i dróg ekspresowych oraz 35 obwodnic. Do 2020 roku w całości mają być otwarte autostrady A1, A2 i A4 oraz drogi ekspresowe S3, S5, S6,S7,S8,S17 i cała obwodnica Warszawy. Przyspieszy też kolej. Na święta z Gdańska do Warszawy pociągiem dojedziemy w niecałe trzy godziny, ze stolicy do Wrocławia – w ponad trzy i pół, a z Katowic i Krakowa do Warszawy będziemy jechać około dwie i pół godziny. Do końca kadencji tego rządu około 60 procent taboru Intercity będzie nowe lub zmodernizowane. Do 2020 roku wydamy też 11 miliardów złotych na zwiększenie przepustowości naszych portów i lepszy dostęp lądowy do nich.
Premier Kopacz zapowiedziała duże zmiany w edukacji. W przyszłym roku bezpłatny podręcznik wraz z zeszytem ćwiczeń ma trafić do 2. i 4. klasy podstawówki oraz pierwszej klasy gimnazjum. Do 2017 roku podręcznik i ćwiczenia otrzymają wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum. W ramach walki z otyłością najmłodszych od przyszłego roku szkolnego rząd ma eliminować „śmieciowe jedzenie” ze szkół.
Lepszy start na rynku pracy studentom mają ułatwić staże w urzędach administracji publicznej. Od 2016 roku państwo będzie też finansowało studia na najlepszych uczelniach zagranicznych, ale pod warunkiem, że ich absolwent przepracuje potem przynajmniej 5 lat w Polsce. Jeszcze w tym roku minister edukacji ma wdrożyć program odbudowy szkolnictwa zawodowego. Do 2020 roku finansowanie nauki zwiększy się do 2 procent PKB.
Ewa Kopacz zapowiedziała wsparcie dla starszych obywateli. Powstaną Dzienne Domy Opieki oraz Instytut Geriatrii, będzie też obiecana przez Donalda Tuska waloryzacja emerytur. Od przyszłego roku rząd sfinansuje też specjalizację w ramach lekarzy-rezydentów wszystkich absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015. Dzięki temu będzie więcej specjalistów od onkologii czy na przykład lekarzy stomatologów. Ewa Kopacz liczy, że dzięki temu do szkół wrócą gabinety dentystyczne.
Program Kultura Dostępna ma zapewnić obywatelom między innymi tańsze bilety do instytucji kulturalnych. Bogatsza będzie też oferta bibliotek, ponadto do internetu w wersji elektronicznej trafi wiele książek, nagrań, koncertów i spektakli teatralnych objętych prawami autorskimi. Dostęp do nich ma być darmowy.
Premier zapowiedziała też uruchomienie programu Prawo dla Każdego. Dzięki temu powstanie program dostępu do bezpłatnych porad prawnych na poziomie lokalnym.
O 14:00 rozpocznie się debata nad expose Ewy Kopacz. Głosowanie nad udzieleniem jej rządowi wotum zaufania zaplanowano na 19:00.
IAR
To pozytywny scenariusz dla Polski, expose było zwarte, konkretne i bez pustych obietnic – tak wystąpienie Ewy Kopacz ocenia koalicja. Krytykuje je PiS i SLD oraz Sprawiedliwa Polska.
Politycy z PO i PSL wierzą też w ponowny sukces wyborczy. Szef klubu PO Rafał Grupiński mówił podczas sejmowej debaty nad wotum zaufania dla premier Ewy Kopacz, że Platforma ma zamiar dobrze pracować do końca kadencji. Przypomniał też, że premier wezwała do zakończenia sporów w Sejmie. Podanie przez Jarosława Kaczyńskiego ręki Donaldowi Tuskowi uznał za konkretny efekt tego apelu i polityczny sukces pani premier.
Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego z całą mocą wspiera nową premier. Janusz Piechociński mówił w Sejmie, że dla rozwoju Polski niezbędna jest współpraca wszystkich sił politycznych. Dodawał, że to jest właśnie propozycja nowego rządu. Nie omieszkał też wytknąć zjadliwości posłance PiS Annie Zalewskiej, która nie dawała wiary pojednawczym zapewnieniom nowej premier – Jeśli my politycy nie potrafimy sobie okazać szacunku i zaufania tu na tej sali, to nie mówmy o tym, że polityka spoczęła na dnie. Otóż po jednym z dzisiejszych wystąpień mogę powiedzieć, że odbiliśmy się od dna, ale w drugą stronę, jeszcze głębiej w dół – powiedział prezes PSL.
Janusz Piechociński zadeklarował poparcie ludowców dla nowego rządu. – Głosujemy za stabilnością, rozwojem i lepszą przyszłością Polski. Mówimy to Polakom z pełnym przekonaniem – powiedział.
Poparcie dla rządu Ewy Kopacz zaoferował Twój Ruch. Zapowiedział to lider tego ugrupowania, Janusz Palikot. Jak mówił, wiele założeń expose jest zgodnych z postulatami jego partii. Gdybym w 2010 roku wiedział, że doczekam takiego premiera i takiego expose, to bym nie wyszedł z Platformy – przekonywał. Palikot dodał, że wiele założeń expose było zgodnych z postulatami jego partii.
Innego zdania jest opozycja, która ostro krytykowała wystąpienie Ewy Kopacz, nazywając je zbiorem tego czego rząd już nie zrobi. PiS zarzuca nowej premier niekonsekwencję. Poseł Anna Zalewska oceniła, że szefowa rządu nie mogła się zdecydować, jaki ma stosunek do odchodzącego premiera. Jednocześnie realizację swoich planów przesuwa na okres po kolejnych wyborach parlamentarnych. „Z jednej strony mówi o kontynuacji, a zaraz po tym, że trzeba wiele zmienić, nie pokazując jak. To znaczy, że było dobrze, czy źle?” – mówiła Zalewska. Poseł nie uwierzyła w dobre intencje Ewy Kopacz, która wzywała do pojednania z opozycją.
To testament, a nie expose – tak wystąpienie programowe rządu Ewy Kopacz ocenił Leszek Miller. Lider SLD przypomniał, że to już trzecie expose wygłaszane przez premiera koalicji PO – SLD. To nie jest expose, które można brać poważnie, to raczej „koalicyjny rachunek sumienia”, to jest wykaz tego, czego koalicja nie zrobiła i czego już nie zrobi.
Zaufania do rządu Kopacz nie ma także klub Parlamentarny Sprawiedliwa Polska . Jarosław Gowin ocenił, że obietnice Ewy Kopacz, choć słuszne, to są bez pokrycia.
Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu odbędzie się o godzinie 19.00.
IAR