Większe zainteresowanie studiowaniem na kieleckim UJK niż na Politechnice Świętokrzyskiej, tak wynika ze wstępnego podsumowania rekrutacji. Na Politechnice naukę na pierwszym roku rozpocznie 2 250 osób.
To o 10% mniej, niż w ubiegłym roku. Kandydaci najchętniej wybierali budownictwo, informatykę oraz geodezję i kartografię.
Najmniejszym zainteresowaniem cieszyła się edukacja techniczno-informatyczna. Zgłosiło się na nią tylko 18 chętnych. Władze uczelni jeszcze nie zdecydowały, czy kierunek zostanie uruchomiony. Rekrutacja na studia stacjonarne trwa do wtorku. Kandydaci na studia niestacjonarne mogą się zgłaszać do połowy października – informuje rektor uczelni prof. Stanisław Adamczak. Codziennie przybywa około 35 zgłoszeń. Jest to spowodowane późniejszym zdawaniem matury. Uczelnia czeka na kandydatów.
Więcej studentów zgłosiło się w tym roku na Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Uczelnia przyjęła dotąd 3,5 tys. osób. Wzrosło też zainteresowanie studiami niestacjonarnymi. Studentów pierwszych lat jest już ponad stu więcej niż w analogicznym czasie rok temu – wyjaśnia rektor Uniwersytetu prof. Jacek Semaniak. Najwięcej chętnych było na kierunki medyczne. Nabór na fizjoterapię, pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne zakończył się już w lipcu. Dużym zainteresowaniem cieszą się też kierunki na Wydziale Administracji i Zarządzania.
Uniwersytet Jana Kochanowskiego nie uruchomi kierunku informatyka i ekonometria. Niewielkie zainteresowanie było też politologią. Dotychczas zgłosiło się kilkunastu kandydatów, ale uczelnia zdecydowała, że uruchomi kierunek. Władze uczelni liczą, że zgłoszeń będzie więcej. Rekrutacja trwa do końca września.