Szykują się zmiany w nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, którą kilka dni temu przyjął sejm. Zapisy dotyczą między innymi regulacji czasu przebywania dziecka w rodzinie zastępczej.
Od nowego roku po 18 miesiącach od daty przyjęcia małoletniego do opieki, jeśli sytuacja rodziców biologicznych nie ulegnie zmianie, sąd będzie mógł zakwalifikować dziecko do adopcji – wyjaśnia Dorota Ławniczak kierownik działu opieki i wychowania w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach.
Kolejna zmiana dotyczy obowiązkowych badań psychologicznych dla kandydatów i osób będących rodzicami zastępczymi. Do tej pory podczas rekrutacji wymagane były jedynie zaświadczenia od lekarza pierwszego kontaktu. Po wejściu w życie ustawy, każdy kandydat musi przejść konsultację z psychologiem, który posiada co najmniej dwa lata doświadczenia w poradnictwie rodzinnym.
Nowelizacja zakłada też wykreślenie z ustawy przepisów, które powodują, że świadczenia przekazywane rodzinom zastępczym są pomniejszane, jeżeli dziecko ma własny dochód, np. alimenty lub rentę po zmarłych rodzicach. Od stycznia rodziny spokrewnione z dzieckiem w linii prostej, otrzymają 660 złotych natomiast rodzinom nie zawodowym i zawodowym wypłacane będzie świadczenie w wysokości 1000 złotych.
Zmiany w ustawie dotyczą także pracy asystentów kierowanych do opieki nad rodzinami. Obecnie jedna taka osoba może koordynować pracę nawet 30 takich komórek. Od 1 stycznia 2015 r. będzie ich mogło być nie więcej niż 15.
W Kielcach funkcjonuje 178 rodzin zastępczych w tym 15 zawodowych, 45 niezawodowych, oraz 118 rodzin spokrewnionych.