W poniedziałek 16 czerwca w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, na murze dawnego więzienia przy ulicy Zamkowej odsłonięte zostaną wykonane na porcelanie zdjęcia osób zamordowanych w tym miejscu, albo wysłanych stąd na śmierć.
Janusz Knap dyrektor Wzgórza Zamkowego zaznacza, że autorzy instalacji chcieli w ten sposób oddać hołd ofiarom. Na murze znalazło się 48 porcelanowych fotografii. Udało się je pozyskać dzięki pomocy Kielczan i mieszkańców regionu. Pochodzą od rodzin lub znajomych ofiar i będą stopniowo uzupełniane. Obok zdjęć w wieży strażniczej umieszczano monitory, na których prezentowane są biografie więźniów.
Więzienie przy Zamkowej powstało w latach dwudziestych XIX wieku. W czasie zaborów przetrzymywani byli tu min. uczestnicy powstań narodowych.
Podczas II wojny światowej w jego celach przebywało łącznie około 16 tysięcy więźniów. Byli przez Gestapo przesłuchiwani, torturowani i głodzeni.
Po II wojnie do 1956 zabudowania przy Zamkowej były miejscem kaźni dla partyzantów AK i osób związanych z podziemiem antykomunistycznym.
Nocą 4 sierpnia 1945 r. oddział dowodzony przez majora Antoniego Hedę – „Szarego”, rozbił bramę karceru i uwolnił około 700 osób przetrzymywanych przez Urząd Bezpieczeństwa.