4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze po wojnie wolne wybory do Parlamentu. Na naszej antenie w tym dniu będziemy dużo mówić o wolności.
Po serwisach informacyjnych mówimy, czym jest wolność dla naszych słuchaczy i znanych osób w regionie świętokrzyskim.
Prezentujemy niektóre z wypowiedzi:
Agata Tusznia, II Liceum Ogólnokształcące w Kielcach
Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności
Iwona Nogaj, studentka II stopnia politologii UJK
Józef Płoskonka, działacz Solidarności, były wojewoda kielecki
Iwona Płachta, studentka II stopnia politologii UJK
Bogusław Ciesielski, były prezydent Kielc
Edward Rzepka, 4 czerwca 1989 reprezentant Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego wybrany na posła, obecnie adwokat
Aleksandra Kozłowska, studentka II stopnia politologii UJK
Jerzy Suchański, w 1989 przewodniczący Miejsiej Rady Narodowej, jak się potem okazało ostatnim, obecnie nauczyciel akademicki.
Bożentyna Pałka-Koruba, w 1989 nauczyciel w szkole średniej, wojewoda świętokrzyski
Wojciech Arczyński, w 1989 działacz opozycji demokratycznej, obecnie sędzia Sądu Okręgowego
Andrzej Sygut, w 1989 członek Komitetu Obywatelskiego, wiceprezydent Kielc
Stanisław Żak, 4 czerwca 1989 wybrany do senatu, emerytowany profesor UJK
Zdzisław Skowron, 25 lat temu na kontrakcie w Rydze na Łotwie, dziś nna emeryturze
Gościem w porannej Rozmowie Dnia był były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.
W środę wieczorem specjalne wydanie programu „Dobry wieczór” w całości poświęcone było 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Przypomnieliśmy tamten czas budzenia się wolności i uświadamiania sobie końca komunizmu w naszym kraju.
Do studia zaprosiliśmy bohaterów tamtych wydarzeń, byli pierwsi posłowie Sejmu Kontraktowego i demokratycznie wybranego Senatu, ówcześni opozycjoniści ale też przedstawiciele rządzącej lewicy. Dzisiejsza wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba wówczas opozycjonistka z Buska Zdroju; senator I kadencji Stanisław Żak, wydawca podziemnej prasy Andrzej Karyś, sędzia Wojciech Arczyński Przewodniczący Okręgowej Komisji Wyborczej w Kielcach podczas historycznego głosowania oraz profesor Wojciech Saletra wówczas w reformatorskim nurcie PZPR. Oprócz dyskusji przypomnimy fragmenty audycji Radia Kielce z 4. czerwca 1989 roku.
Rozmawialiśmy też z legendarnym opozycjonistą Sewerynem Blumsztajnem oraz prezesem Instytutu Obywatelskiego Jarosławem Makowskim.
Ostatnie 25 lat to wielki sukces Polaków – Jerzy Buzek
Solidarność i umiejętność porozumienia się także z wrogami politycznymi, była 25 lat temu naszym znakiem rozpoznawczym. To była olbrzymia siła, dzięki której społeczeństwo uwierzyło, że zmiany w Polsce są możliwe – powiedział w wywiadzie dla Radia Kielce były premier Jerzy Buzek – komentując przypadającą dziś rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów 1989 roku.
Kielczanie uczcili 25-lecie wolnych wyborów
25 rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów uczczono w Kielcach. Na Placu Artystów, Ochotniczy Hufiec Pracy przygotował m.in. montaż słowno-muzyczny, poświęcony polskiej drodze do wolności. Recytowane też były kompozycje, które zwyciężyły w konkursie literackim „List do przyszłości”. Przedstawiciele OHP śpiewali pieśni z epoki „Solidarnościowej”.
Dąb Wolności posadzono w Kielcach
Samorząd Kielc uczcił rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów. Na Skwerze Szarych Szeregów posadzony został Dąb 25-lecia Wolności. Na uroczystość zaproszono prezydentów i przewodniczących Rady Miasta, pełniących swoje funkcje po 1989 roku. Przewodniczący obecnej kadencji, Tomasz Bogucki zaznaczył, że po 40 latach nieobecności, dzięki determinacji działaczy opozycyjnych, odrodził się samorząd terytorialny.