Otrzymali dużą liczbę głosów, a nie dostali się do Parlamentu Europejskiego. Na liście między innymi Joanna Senyszyn, Małgorzata Marenin, Bogusław Sonik, Jacek Włosowicz i Jerzy Jaskiernia.
Bogusław Sonik żegna się z posadą eurodeputowanego
Bogusław Sonik z Platformy Obywatelskiej po dziesięciu latach zasiadania w Parlamencie Europejskim pożegna się z mandatem eurodeputowanego. Zdobył w okręgu małopolsko – świętokrzyskim 31 256 głosy.
Wyprzedziła go liderka listy Róża Thun, jak i świętokrzyski kandydat PO Bogdan Wenta.
– Platforma zapłaciła cenę za rządzenie krajem. Część wyborców się od nas odwróciła, dlatego nie udało się zyskać w naszym okręgu trzech mandatów – powiedział Radiu Kielce Bogusław Sonik.
– Demokracja ma to do siebie, że trzeba się podporządkowywać werdyktom wyborców. Gratuluję natomiast Platformie z Kielc, bo zawsze marzyła, by mieć europosła ze Świętokrzyskiego” – stwierdził odnosząc się do prawdopodobnego zdobycia mandatu przez Bogdana Wentę.
Bogusław Sonik sprawował mandat eurodeputowanego od 2004 roku. Pięć lat temu poparło go ponad 52 tysiące mieszkańców. Pytany o swą polityczną przyszłość powiedział, że jest jeszcze zbyt wcześnie by o niej rozstrzygać. Nie chciał odpowiedzieć również, czy zamierza ubiegać się o fotel prezydenta Krakowa w jesiennych wyborach samorządowych.
– Pozycja Jacka Majchrowskiego sprawującego urząd od trzech kadencji jest na tyle silna, że może mu jedynie zagrozić wspólny kandydat wszystkich środowisk centroprawicowych. Kto mógłby nim zostać jeszcze nie wiadomo – powiedział Bogusław Sonik.
Joanna Senyszyn przegrała wybory do Europarlamentu
Jedną z przegranych w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu małopolsko-świętokrzyskim jest Joanna Senyszyn z SLD. Nie udało się jej powtórzyć sukcesu sprzed 5 lat i zdobyć mandatu.
W rozmowie z Radiem Kielce przyznała, że jest to zarówno jej osobista porażka, jak i całego ugrupowania, które w skali kraju będzie mieć prawdopodobnie pięcioro euro deputowanych.
Na osłodę pozostaje fakt, że zdecydowanie wygrała ze znajdującym się na drugim miejscu listy SLD Andrzejem Szejną, który jej zdaniem, uważa się za lidera świętokrzyskiej lewicy.
Na Joannę Senyszyn głosowało w sumie 24 170 osób, a jej ugrupowanie w okręgu małopolsko-świętokrzyskim uzyskało szósty wynik i 6,57 % poparcia. Andrzej Szejna uzyskał 9107 głosów.
Joanna Senyszyn, która jest wiceprzewodnicząca SLD i zasiada we władzach wojewódzkich małopolskiego Sojuszu zapowiedziała dalsza aktywną pracę na rzecz partii oraz wyborów samorządowych i parlamentarnych.
Pięć lat temu startowała z drugiego miejsca i dostała się do PE .
W 2009 roku SLD w skali kraju zdobyło 7 mandatów. W między czasie jednak europoseł Marek Siwiec opuścił Sojusz i przeszedł do Europy Plus.
Jacek Włosowicz stracił mandat, został prezydentem
Jacek Włosowicz z Solidarnej Polski stracił mandat eurodeputowanego w Parlamencie Europejskim, ale szybko zdobył nowe stanowisko. Został prezydentem Europejskiej Partii na Rzecz Rozwoju Wolności i Demokracji – MELD. To partia tworzona na poziomie ogólnoeuropejskim przez ugrupowania, które współtworzyły w Parlamencie Europejskim frakcję „Europa na rzecz Wolności i Demokracji”.
„To nie nowe stanowisko pracy dla mnie, ale honorowa funkcja. Uważamy, że Europa zmierza obyczajowo i gospodarczo w niedobrym kierunku. Chcemy się temu przeciwstawiać” – powiedział Radiu Kielce Jacek Włosowicz. Jak dodał obecność w Parlamencie Europejskim nie jest wymagana do członkostwa w MELD. Sprawowanie nowej funkcji sprawi, że dotychczasowy eurodeputowany ponownie będzie zaangażowany w Brukseli. „Nowa funkcja nie będzie pochłaniała stu procent mojej aktywności, ale na pewno będzie wymagała częstych wizyt w stolicy Unii Europejskiej” – stwierdził Jacek Włosowicz.
Europejska Partia na Rzecz Rozwoju Wolności i Demokracji skupia poza Solidarną Polską także Ligę Północną z Włoch, Duńską Partię Ludową, Partię Finów czy Słowacką Partię Narodową. Poza MELD pozostaje natomiast Brytyjska Partia Niepodległości Nigella Farage’a, współtworząca frakcję EFD w Parlamencie Europejskim.
Startowali, a nie dostali się do Parlamentu Europejskiego:
- ZIOBRO Zbigniew (Solidarna Polska) – 60 763
- GOWIN Jarosław Adam (Polska Razem) – 40 699
- SENYSZYN Joanna (SLD UP) – 34 588
- SONIK Bogusław Andrzej (Platforma Obywatelska) – 31 256
- HARTMAN Jan Marek (Europa Plus – Twój Ruch) – 14 280
- PĘK Bogdan Marek (PiS) – 11 723
- SZEJNA Andrzej Jan (SLD UP) – 9 709
- JASKIERNIA Jerzy Andrzej (SLD UP) – 6 307
- MULARCZYK Arkadiusz (Solidarna Polska) – 6 066
- WŁOSOWICZ Jacek Władysław (Solidarna Polska) – 5 779
- PAWLAK Mirosław Antoni (PSL) – 5 179
- OCZKOWICZ Beata (PSL) – 4 541
- BIELAN Adam Jerzy (Polska Razem) – 3 445
- ŻURAWSKI Maciej Stanisław (SLD UP) – 3 312
- KOPYCIŃSKI Sławomir Piotr (Europa Plus – Twój Ruch) – 2 123