Co mogą zrobić samorządy, aby poprawić dostępność do szczepień ochronnych dla dzieci, zastanawiali się uczestnicy konferencji, która odbyła się w Sandomierzu.
Inicjatorami spotkania były organizacje działające na rzecz zdrowia najmłodszych: Stowarzyszenie „Parasol dla Życia”, Fundacja „Aby Żyć” oraz „Koalicja dla Wcześniaka”.
Jako przykład właściwej profilaktyki zdrowotnej podawane były Kielce, gdzie od 8 lat Urząd Miasta zapewnia bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci do 2 roku życia. Samorząd finansuje też szczepionki przeciwko meningokokom, rakowi szyjki macicy i grypie. Skutki programów są fantastyczne – zapewnia dr Marian Patrzałek, twórca programów zdrowotnych dla Kielc. Podkreśla przy tym, że obecnie niezwykle rzadko występują zapalenia płuc u małych dzieci, podczas gdy przed szczepieniami było ok. 150 takich przypadków rocznie. Ponadto, od kilku lat nie ma przypadków zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych .
Sabina Szafraniec – prezes Stowarzyszenia „Parasol dla Życia” stwierdziła, że w Polsce zagęszcza się mapa miast i gmin, które bezpłatnie szczepią przeciwko pneumokokom. Programy profilaktyczne realizują nie tylko majętne samorządy, ale także te ze skromnymi budżetami.
Wśród samorządowców nie brakuje też opinii, że szczepienia ochronne na pneumokoki i inne choroby powinny być finansowane centralnie, a nie z budżetów lokalnych. Coraz większa liczba zadań cedowanych na samorządy, powoduje ich problemy finansowe i rezygnowanie z prowadzenia profilaktyki zdrowotnej.