W Ostrowcu na Rynku można już oglądać wystawę pokazującą jedną z najbardziej wyjątkowych dzielnic Ostrowca, czyli Kolonię Robotniczą. Poza fotogramami przedstawiającymi początki osiedla zbudowanego specjalnie dla ostrowieckich hutników, prezentowane są także wypowiedzi najstarszych mieszkańców Kolonii Robotniczej. Ekspozycję będzie można oglądać przez cały maj.
Na pomysł przypomnienia historii osiedla domków jednorodzinnych, zbudowanych w dwudziestoleciu międzywojennym wpadli młodzi ostrowczanie skupieni w stowarzyszeniu kulturalnym „Nie z tej Bajki”. Chcieli w ten sposób pokazać nie tylko swoim rówieśnikom, ale także osobom, które nie znały historii tego miejsca, wyjątkowość Kolonii Robotniczej. Zbudowana na ziemiach podarowanych przez hrabinę Wielopolską, właścicielkę podostrowieckich dóbr, kolonia 116 domków jednorodzinnych z ogródkami, była w tamtym okresie wzorcowym pomysłem, jaki miał poprawiać warunki bytowe klasy robotniczej.
Powstające osiedle wizytował sam prezydent Ignacy Mościcki. Wojciech Kotasiak, wieloletni dyrektor ostrowieckiego muzeum podkreśla, że osiedle zbudowano, jak samowystarczalne miasteczko.
Choć osiedle jest objęte opieką konserwatorską, to wiele z domów przestało istnieć. I to między innymi dla ocalenia dawnego wizerunku Kolonii Robotniczej oraz zachowania wydarzeń związanych z tym miasteczkiem dla hutników, zorganizowano tę wystawę. Jej pomysłodawca Wojtek Mazan wyjaśnia, że poza fotografiami archiwalnymi będą zaprezentowane także wypowiedzi mieszkańców Kolonii Robotniczej.
Wystawę „Kolonia Robotnicza – historia mówiona” można oglądać na ostrowieckim Rynku od 1 maja aż do końca miesiąca. Jej elektroniczną wersję, poszerzoną o zapis rozmów z mieszkańcami osiedla można też zobaczyć na specjalnie utworzonej stronie internetowej.