780 dyrektorów szkół odpowiedziało na ankiety Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, dotyczące lekcji etyki. Wynika z nich, że niewielu uczniów uczestniczy w zajęciach. Od września obowiązywać będą nowe przepisy oświatowe, na mocy których lekcje etyki będą musiały być organizowane nawet dla jednego ucznia w klasie.
W ten sposób polskie prawo zostanie dostosowane do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Świętokrzyski kurator oświaty, Małgorzata Muzoł powiedziała na naszej antenie, że na razie trudno stwierdzić, czy nowe zasady będą tylko martwym przepisem, czy też realnie wpłyną na oświatę. Precyzują one na przykład sposób, w jaki uczeń miałby deklarować chęć uczestnictwa w zajęciach z etyki. Ma to być pisemne oświadczenie.
Małgorzata Muzoł stwierdziła, że niepokojący jest fakt, iż duża grupa uczniów w świętokrzyskich szkołach nie uczęszcza ani na etykę, ani na religię. Tymczasem są to bardzo ważne przedmioty, utrwalające wartości i morale uczniów.
Świętokrzyski kurator oświaty powiedziała również, że trudno jest określić poziom przygotowania szkół do prowadzenia zajęć z etyki. Zaleca jednak dyrektorom, by organizowali spotkania z rodzicami, na których można byłoby zaprezentować im nowe przepisy, a także poprosić o opinie i sugestie.
Kolejnym problemem może okazać się przygotowanie pedagogów do prowadzenia lekcji etyki. Nauczyciele powinni mieć wykształcenie filozoficzne.