Centrum kształcenia praktycznego ma powstać przy ulicy Olszewskiego w Kielcach. To instytucja, która dzięki współpracy z organizacjami, firmami, szkołami i urzędami pracy, dopasowuje ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy.
Rada Miasta zgodziła się przekazać ponad 5 milionów złotych na zakup jednego z budynków, w którym ma powstać centrum.
Za stworzenie instytucji będzie odpowiadał Kielecki Park Technologiczny. Jego dyrektor- Szymon Mazurkiewicz informuje, że teraz opracowywana jest koncepcja, która pokaże jaką funkcję powinno pełnić centrum. Profil jednostki będzie uzależniony od potrzeb świętokrzyskich przedsiębiorców, ale również firm z innych rejonów kraju.
Inwestycja może kosztować około 100 milionów euro. Pieniądze na jej realizację, KPT chce zdobyć z Unii Europejskiej. Kielecka delegacja chce, wspólnie z partnerami z Niemiec, spotkać się z Minister Edukacji- Joanną Kluzik- Rostowską, aby przekonać ją do realizacji w Polsce niemieckiego systemu kształcenia praktycznego.
Chęć współpracy z Kieleckim Parkiem Technologicznym wyraziły Ministerstwo Spraw Zagranicznych RFN, a także centrum kształcenia w Legenfeld – informuje dyrektor instytucji Herbert Pscherer. Instytucja, którą kieruje współpracuje z firmami w Niemczech, Czechach, Słowacji i Rosji. Małgorzata Okularczyk z firmy Collect Consulting SA z Katowic podkreśla, że przykładem dla kieleckiego ośrodka może być podobna instytucja w Chemnitz, skupiająca prawie 40 profesji i współpracuje z 25 tysiącami firm.
Zastępca prezydenta Kielc Andrzej Sygut zaznacza, że centrum kształcenia praktycznego, to najlepsza forma przekazywania umiejętności zawodowych, dlatego dobrze, że tego typu instytucja powstanie w Kielcach. Musi być jednak zorganizowana tak, aby uczeń był od razu przygotowany do pracy w wybranym zawodzie. Ponadto, centrum powinno także kształcić również osoby dorosłe, które chcą się przekwalifikować. Dlatego konieczna jest współpraca z urzędami pracy.