150 osób bierze udział w X Marszu Szlakiem Puławiaków – Powstańców Styczniowych, który odbywa się na trasie Słupcza w gminie Dwikozy-Sandomierz. Piechurzy to przede wszystkim członkowie Związków Strzeleckich z różnych stron kraju m.in. z Nowego Sącza, Puław, Gliwic i Tarnobrzega, są również osoby niezrzeszone np. 30 osobowa grupa uczniów z Collegium Gostomianum w Sandomierzu.
Uczestnicy są zgodni co do tego, że Marsz jest wyrazem hołdu dla tych, którzy polegli walcząc za wolność ojczyzny, podkreślają, że są dumni z naszej historii, dlatego chcą ją pielęgnować. Komendant Główny Związku Strzeleckiego Marcin Waszczuk powiedział, że Marsz Szlakiem Puławiaków – Powstańców Styczniowych to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń strzeleckich, jeżeli chodzi o obchody związane z Powstańcami Styczniowymi. Stwierdził, że jest dumny z tak licznego udziału młodzieży w tym wydarzeniu, dla której jest to żywa lekcja historii.
Wójt Dwikóz Marek Łukaszek powiedział, że Marsz powinien być kontynuowany ponieważ uczy patriotyzmu i przypomina o tragicznych wydarzeniach – młodzi ludzie szli na pewną śmierć wobec przeważającej siły Rosjan, a mimo to podjęli walkę w imię niepodległości.
Uczestnicy Marszu Szlakiem Puławiaków idąc do Sandomierza zatrzymają się w 3 miejscach związanych z Powstańcami, gdzie zapalą znicze. Pierwszym było miejsce bitwy w Słupczy, następnie cmentarz parafialny w Górach Wysokich i mogiła powstańcza w Dwikozach.
Piechurzy spodziewani są w Sandomierzu przed godziną 19.00, przy Bramie Opatowskiej. Uroczyste zakończenie jubileuszowego wydarzenia nastąpi jutro o godzinie 11.00 w Rynku Starego Miasta.
Marsz upamiętnia 560 studentów, którzy wyruszyli z Puław w kierunku Kazimierza Dolnego, aby przejąć tę miejscowość. 8 lutego 1863 roku zostali otoczeni pod Słupczą przez Rosjan i rozbici. Niektórzy powstańcy zdołali przedostać się do Dwikóz, gdzie część z nich również poległa. Reszta wycofała się do Sandomierza, gdzie chciała bronić miasta, ale na skutek przewagi wroga, powstańcy rozproszyli się. Szlak bojowy Puławiaków należy do grupy najbardziej tragicznych wydarzeń powstania styczniowego na ziemi sandomierskiej.