Maszyna ruszyła. 22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystartował z pompą. Na koncie Fundacji są już ponad dwa miliony złotych.
W tym roku organizacja Jerzego Owsiaka zbiera pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej oraz godnej opieki medycznej seniorów. Tegoroczna zbiórka odbywa się pod hasłem „na ratunek”. W Polsce odbędzie się ponad 700 koncertów wiele z nich w regionie świętokrzyskim.
Kielce
W Kielcach Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra na czterech scenach. Pierwsza z nich znajduje się przy Domu Towarowym „Puchatek”. Będzie tu zarówno coś dla miłośników muzyki ludowej, jak i dla tych, którzy preferują muzykę młodzieżową.
Posłuchać więc będzie można m.in. Zespołu Śpiewaczego „Chełmowianki”, Kapeli „Ciekoty”, Zespołu Pieśni i Tańca „Bęczkowianie”, jak również młodszych artystów – Patrycji Michalskiej z Chmielnika, Marty Bojko z Chęcin, oraz Darii Krzyżanowskiej i Oliwii Ozgi z Nowej Słupi. Śmiałkowie będą mogli także wykąpać się w Silnicy oraz przejechać się gokartem. Orkiestrowe granie przy Domu Towarowym „Puchatek” rozpocznie się o godzinie 13.00.
Natomiast zabawa na drugiej scenie przy ulicy Sienkiewicza, która znajduje przy placu Literatów (koło kawiarni „Cztery Pory Roku”), rozpocznie się o 14.00. Tutaj, oprócz posłuchania muzyki, będzie można również obejrzeć wiele pokazów, m.in. capoiery i walk rycerskich, w wykonaniu grupy Hird. Ponadto w specjalnym namiocie będzie można postrzelać na strzelnicy.
Trzecia scena znajduje się w Galerii Echo. Tu od godziny 14.00 do licytacji zachęcać będą piłkarze Vive Targi Kielce. Pod młotek pójdą podarowane przez nich koszulki z autografami, jak również zestawy kosmetyków, zaproszenia do restauracji, kina oraz kręgielni. Natomiast o 20.00 tradycyjne światełko do nieba.
Z kolei w Galerii Korona scena znajduje się na jej dachu. Od godziny 12.00 posłuchać będzie można zarówno muzyki folkowej, ludowej, pop’u, rocka jak i hip – hoop’u. Zaprezentują się także kabarety. Gwiazdą wieczoru będzie Halina Młynkowa, która swój występ rozpocznie o 19.00.
Kielecki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się tradycyjnie w Kieleckim Centrum Kultury, a rozpocznie się o godzinie 19.00 koncertem, podczas którego wystąpią artyści scen warszawskich, współpracujący z Operą Narodową oraz z Filharmonią Dowcipu Waldemara Malickiego. W przerwach koncertu odbywać się będą oczywiście licytacje. Pod młotek pójdą m.in. filiżanka podarowana przez premiera Donalda Tuska oraz przedmioty ufundowane przez lokalnych samorządowców i znane osoby z naszego regionu. Wylicytować będzie można również filiżanki z Ćmielowa z unikatowej różowej porcelany, białą broń, obrazy oraz nalewki.
W tym roku na kieleckich ulicach kwestować będzie ponad 800 wolontariuszy. Zebrane przez nich pieniądze oraz te pozyskane z licytacji gadżetów przeznaczone zostaną na sprzęt ratunkowy dla dzieci, które przebywają na oddziałach chirurgii i traumatologii. Orkiestra, podobnie jak podczas ostatniego finału, planuje doposażyć także oddziały geriatryczne.
Sandomierz
Podobnie jak w roku ubiegłym, w Sandomierzu 30 wolontariuszy kwestować będzie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. „To w zupełności wystarczy jak na potrzeby naszego miasta” – powiedział Wojciech Dumin, dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury, które jest jednym z głównych organizatorów tegorocznego finału Orkiestry.
Centrum wydarzeń będzie hala widowiskowo – sportowa przy ul. Patkowskiego. Program artystyczny rozpocznie się o godzinie 14.00. Na początek wystąpi miejscowa orkiestra dęta, a potem zespoły taneczne i wokalne oraz soliści. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Obstawa Prezydenta. Licytacje przedmiotów przekazanych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaplanowano na 16.30. To m.in. kolorowe szklane serduszka wykonane przez firmę Pilkington, obrazy od Biura Wystaw Artystycznych i halabarda rycerska. Licytację poprowadzi aktor serialu „Ojciec Mateusz” Artur Pontek.
Na wszystkich czekać będzie wojskowa grochówka, cieple napoje i domowe wypieki. Na placu przed Starostwem Powiatowym odbędzie się piknik motocyklowo – samochodowy.
Ostrowiec Świętokrzyski
Udział w rajdzie samochodów terenowych, pamiątkowe posrebrzane monety oraz koszulki i kubeczki z logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – to wszystko będzie można wylicytować podczas ostrowieckiego finału tej imprezy. Wystapi m.in znany nie tylko w Ostrowcu zespół „Pod wiatr”.
Na ulice Ostrowca wolontariusze wyjdą w niedzielny poranek. Będzie ich 300 i tak jak w poprzednich latach, osoby niepełnoletnie będą pod opieką dorosłych. Wszyscy będą mieli imienne identyfikatory i specjalnie oznakowane puszki na pieniądze. Wielka zabawa połączona z licytacją zebranych gadżetów w Ostrowcu rozpocznie się o godzinie 15.00 na płycie Rynku. Darek Czupryński, szef ostrowieckiego sztabu Orkiestry przypomina, że tak jak w roku poprzednim, zebrane pieniądze będą przeznaczone na leczenie dzieci i seniorów. I między innymi przedstawiciele ostrowieckich seniorów też będą występowali na scenie, podczas niedzielnego maratonu koncertowego połączonego z licytacjami, wśród których najbardziej atrakcyjny wydaje się udział w rajdzie samochodów terenowych.
Licytować będzie można 10 miejsc w rajdzie off roadowym. Dwa bilety będzie można zdobyć w bezpośredniej licytacji na Rynku a pozostałe osiem jest wystawione na aukcjach Allegro. Tam też licytowana będzie część ostrowieckich gadżetów, które będzie można zdobyć nie wychodząc z domów. Na zakończenie niedzielnej zbiórki Wielkiej Orkiestry ma być tradycyjny pokaz sztucznych ogni, który rozpocznie się o godzinie 20.00. Podobne atrakcje, czyli zbiórki z występami lokalnych artystów zaplanowano w niemal każdej miejscowości. I tak w Opatowie, wszystkie imprezy w tym także premiera spektaklu dla dzieci i młodzieży „Zimowa opowieść” będą zorganizowane w miejscowym ośrodku kultury. Zbiórki i licytacje odbędą się także w Ożarowie, Sadowiu i Kunowie.
Staszów
W Staszowie w ramach tegorocznego finału WOŚP na ulicach miasta kwestować będzie 70 wolontariuszy. Od południa przy Staszowskim Ośrodku Kultury za symboliczną złotówkę można będzie częstować się grochówką. Bardzo głośno zrobi się o godzinie 15.00 kiedy to po Staszowie przejdzie orkiestra dęta Kopalń i Zakładów Chemicznych Siarki w Grzybowie.
Centrum dalszych wydarzeń będzie Staszowski Ośrodek Kultury, gdzie o godzinie 17.00 wystąpi sekcja teatralna tej placówki, następnie odbędzie się licytacja. Wśród przedmiotów przekazanych na ten cel są m.in. 2 koszulki zespołu Big Cyc, bombka choinkowa z autografem Janusza Radka, obrazy i rzeźby miejscowych artystów, a także usługi np. korepetycje z matematyki, fizyki, chemii i biologii czy sprzątanie mieszkania. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Acoustic Acrobats.
Kleczanów
Zdjęcia z autografami Agnieszki Radwańskiej i Piotra Polka, oryginalna piłka drużyny Chelsea – m.in te przedmioty przekazano do licytacji sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kleczanowie w gminie Obrazów.
Cały program przygotowany z okazji 22 finału odbywać się będzie w Szkole Podstawowej od godziny 14.00. Wystąpią m.in. dzieci ze szkół z gminy Obrazów, Koło Gospodyń Wiejskich z Kleczanowa, kapela „Wosie”, orkiestra dęta z Opatowa, zaśpiewa Wiola Kaczmarczyk – laureatka „The Voice of Poland”. Zagrają też zespoły: „Efekt” i „Vocaler”. O godzinie 20.00 odbędzie się światełko do nieba.
Ponadto w trakcie imprezy prowadzona będzie kawiarenka z domowymi wypiekami, będą regionalne potrawy, grochówka, pokazy tańca z ogniem, malowanie twarzy i degustacja soków jabłkowych.
Bogoria
W Bogorii siedziba sztabu WOŚP znajduje się w Gminnym Ośrodku Kultury. Można tu będzie zobaczyć przedmioty przekazane na licytację, wśród których są m.in talony na różnego rodzaju usługi, prace plastyczne dzieci, rękodzieło, prace malarskie lokalnych twórców – poinformowała szefowa sztabu Zofia Ligia Janda.
Licytacja rozpocznie się o godzinie 17.30. Światełko do nieba odbędzie się na rynku o godzinie 20.00. W gminie Bogoria kwestować będzie w sumie 26 wolontariuszy.
Koprzywnica
Podczas finału WOŚP w Koprzywnicy z programami artystycznymi wystąpią przedszkolaki , dzieci ze Szkoły Podstawowej oraz młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Na scenie zaprezentują się także zespoły i soliści z Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury. Gościnnie wystąpi zespół z Osieka „No Name”, będą ponadto pokazy karate.
Zaplanowano również licytacje, loterię fantową i słodką kawiarenkę. O godzinie 21.00 zamiast tradycyjnego światełka do nieba odbędzie się pokaz tańca z ogniem w wykonaniu grupy z Samborca. Całość rozpocznie się o godzinie 15.00 w Domu Kultury w Koprzywnicy.
Osiek
W Osieku finał WOŚP odbywać się będą w Domu Kultury. Impreza rozpocznie się o godzinie 15.00 od występów dzieci i młodzieży ze wszystkich szkół z terenu miasta i gminy. Programy artystyczne zaprezentują wokaliści z ośrodka kultury w Osieku i zespół „No Name”.
Pomiędzy występami odbywać się będą licytacje przedmiotów przekazanych przez darczyńców na rzecz Orkiestry. Oprócz orkiestrowych gadżetów w postaci koszulek i kubków jest także m.in. porcelanowa filiżanka z Ćmielowa od wojewody świętokrzyskiego i książka podarowana przez burmistrza Osieka. Na ulicach miasta oraz w Niekrasowie i Szwagrowie kwestować będzie 25 wolontariuszy.
Połaniec
Po raz pierwszy z okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Połańcu odbędzie się Wielkoorkiestrowy Marsz Śladami Historii Miasta. Poprowadzą go przewodnicy z miejscowego oddziału PTTK. Marsz poprzedzą pokazy sprawnościowe strażaków i udzielania pierwszej pomocy oraz prezentacja tresury psa policyjnego, co zaplanowano na godzinę 14.00 na parkingu przy ul. Czarnieckiego.
Od godziny 16.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki odbywać się będą występy artystyczne miejscowych zespołów i solistów oraz licytacje. Na ulicach Połańca oraz Ruszczy kwestować będzie 51 wolontariuszy.