Wczesnobarokowy obraz z XVII wieku został odkryty, podczas prac konserwatorskich ołtarza bocznego w sandomierskiej Bazylice Katedralnej. W dolnej części ołtarza Matki Bożej z Dzieciątkiem natrafiono na starszą warstwę malarską, przedstawiającą anielskie główki o wyrazistych cechach manierystycznych oraz fragmenty dwóch postaci biskupów w strojach pontyfikalnych. To św. Stanisław i św. Wojciech, a obok nich Matka Boża z Dzieciątkiem.
„Na podstawie materiałów archiwalnych można stwierdzić, że obraz o takiej tematyce był umieszczony we wczesnobarokowym ołtarzu wielkim, czyli tym, który stał w miejscu obecnego, marmurowego ołtarza. Wcześniejszy był wzniesiony w latach 30 – tych XVII wieku”- wyjaśnia historyk sztuki Urszula Stępień z Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.
Dodatkowo, podczas prac konserwatorskich przy górnym obrazie ołtarza bocznego okazało się, że srebrna sukienka Chrystusa Boleściwego przysłania inne elementy kompozycji- stwierdził ks. Zygmunt Gil, proboszcz parafii katedralnej.
XVIII wieczny ołtarz Matki Bożej z Dzieciątkiem został wykonany przez Macieja Polejowskiego, przedstawiciela słynnego warsztatu lwowskiego. Zabytek wymagał konserwacji ze względu na liczne ubytki, spowodowane działaniem szkodników.
Prace kosztowały około 200 tysięcy złotych. Zostały sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i sandomierskie starostwo.