Świętokrzyscy politycy podzieleni w opiniach dotyczących obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Przypomnijmy, Sejm odrzucił w piątek wniosek o zorganizowanie referendum w tej sprawie. Od 2014 obowiązkowo do klas pierwszych pójdą dzieci urodzone od stycznia do końca czerwca 2008 roku. Od 2015 roku obowiązkiem szkolnym zostaną objęte już wszystkie sześciolatki.
Zdaniem Artura Gierady z PO ustawa ta powinna zostać już dawno uchwalona. Źle się stało, że wokół tego, jak dziś wygląda polska szkoła pojawiło się tak wiele sprzecznych informacji, m.in. od organizatorów samego referendum. Niepotrzebnie przedstawiano niekorzystny obraz dotyczący np. złej infrastruktury placówek oświatowych – dodał Gierada.
Chodziło o zdrowy głos narodu, a po raz kolejny zlekceważono obywateli- mówi z kolei senator Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Słoń. Według niego, rządowi chodziło tylko i wyłącznie o politykę i pokazanie swoich racji.
Sławomir Kopyciński z Twojego Ruchu podkreślił, że w tak ważnej sprawie powinni wypowiedzieć się ludzie. Jak zaznaczył, polskie szkoły nie są przygotowane do przyjęcia dzieci sześcioletnich. Jego zdaniem, chodzi też o pieniądze. Te dzieci, które w wieku 6-ściu lat o rok wcześniej trafią na rynek pracy, rok dłużej będą pracować do wieku emerytalnego- mówi poseł.
Andrzej Szejna z SLD uważa, że jedynym tematem dla polskiego rządu stała się sprawa sześciolatków, a inne ważne, systemowe dyskusje są celowo odrzucane.
Grzegorz Banaś z Solidarnej Polski stwierdził, że nic by się nie stało, gdyby referendum w sprawie edukacji sześciolatków odbyło się razem z wyborami do europarlamentu.
Jak informowaliśmy, podczas piątkowego głosowania zarówno w klubie Platformy, jak i PSL obowiązywała dyscyplina. Złamali ją jednak dwaj posłowie PSL Andrzej Dąbrowski i Eugeniusz Kłopotek, wobec których wyciągnięte zostały konsekwencje. Otrzymali oni naganę. Jarosław Górczyński z PSL komentując to w Radiu Kielce, stwierdził, że każde ugrupowanie ma w swoich szeregach takie osoby, które głosują inaczej.
Za przyjęciem wniosku o referendum głosowały kluby opozycji: PiS, SLD i Twój Ruch.