O sposobach wsparcia rodzin zastępczych i domów dziecka przez organizacje pozarządowe oraz prowadzeniu przez nie małych szkół dyskutowali uczestnicy regionalnego seminarium pod hasłem „Standardy 3 sektora”.
W spotkaniu, które odbyło się w Kielcach, wzięło udział około 60 osób, przedstawicieli organizacji pozarządowych, administracji publicznej i zainteresowanych tematami małych szkół i pieczy zastępczej. Agatę Moskal ze Stowarzyszenia Rozwoju Społecznego „Zalezianka”, które od dwóch lat prowadzi małą szkołę w Zaleziance szczególnie zainteresowały: sposób zdobywania dodatkowych funduszy na działalność placówek oraz edukacja przez Internet.
Taką formę kształcenia od 5-ciu lat prowadzi„Elementarz” z Katowic – poinformował jej prezydent, Andrzej Jabłoński. Obecnie uczy 300 polskich dzieci z całego świata m.in. z Chin, Wietnamu, Wielkiej Brytanii czy Francji. To najczęściej uczniowie, których rodzice wyjechali do pracy za granicę. Dzięki temu po powrocie do kraju dziecko na również polskie świadectwo. To pozwala kontynuować naukę w Polsce, bez nadrabiania różnic programowych.
Edukacja przez Internet – polega na pracy ucznia na platformie cyfrowej pod kierunkiem nauczyciela z fundacji. Raz w roku dziecko musi wrócić do kraju i zdać egzamin w szkole, która wydała zgodę na kształcenie domowe. Taka forma nauki jest również korzystna dla uczniów niepełnosprawnych.
Semianarium „Standardy 3 sektora” zorganizowało kieleckie Stowarzyszenie „Edukacja przez Internet”.