Kanonizacja Jana Pawła II odbędzie się prawdopodobnie w pierwszą niedzielę po Wielkanocy w Święto Miłosierdzia Bożego, 27 kwietnia 2014 roku. Taką datę przedstawił kardynał Stanisław Dziwisz podczas uroczystości przekazania Kropli Krwi Papieża Polaka dla Bazyliki Wiślickiej.
Związki Jana Pawła II z wiślicką parafią sięgają 1966 roku. Wtedy w 1000- letnią rocznicę Chrztu Polski jako arcybiskup Karol Wojtyła wraz z kardynałem Stefanem Wyszyńskim koronowali czczoną w tutejszym kościele Madonnę Łokietkową. Na tamtych uroczystościach sprzed prawie 50 lat, był również obecny Stanisław Dziwisz, służący już przy boku przyszłego biskupa Rzymu.
Zwracając się do zgromadzonych w kolegiacie wiernych, kardynał Dziwisz uroczyście przekazał relikwie krwi Jana Pawła II, która została pobrana w dniu jego śmierci. W ten sposób symbolicznie i duchowo będzie On jeszcze bardziej obecny w wiślickiej świątyni, mówił metropolita krakowski.
Stanisław Dziwisz powiedział także, że do Wiślicy powinni przybyć uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 roku w Krakowie. Dodał, że właśnie w tym miejscu są korzenie chrześcijaństwa, czyli pierwszych ochrzczonych w Polsce.
W ubiegłym roku ta sama relikwia była wypożyczona na Wielki Odpust Wiślicki. Teraz spocznie tu na stałe w specjalnie na tę okazję przygotowanym relikwiarzu w kształcie złoconego krzyża, ozdobionego rubinami. Fundatorami spoczynku kapsuły z Kroplą Krwi Jana Pawła II jest jedna z rodzin z parafii, która pragnie pozostać anonimowa.
Relikwie na razie będą w sejfie do czasu przygotowania ołtarza, poświęconego Janowi Pawłowi II. Prawdopodobnie zostaną osadzone w tym miejscu na wiosnę przyszłego roku w dniu kanonizacji. Do tego czasu będą udostępniane wiernym 13 dnia każdego miesiąca, podczas Nabożeństwa Fatimskiego – informuje ksiądz Wiesław Stępień.
W roku 2004 Jan Paweł II, nadał Kolegiacie w Wiślicy tytuł Bazyliki Mniejszej. Relikwie od dziś pozostaną na stałe w bazylice do kultu publicznego.
Tygodniowe obchody Wielkiego Odpustu Wiślickiego zakończą się niedzielną sumą, na której będą poświęcone ziarna siewne.