Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w Kielcach 21. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na wystawie można obejrzeć najnowocześniejsze uzbrojenie i wyposażenia dla armii i służb mundurowych. Swoją ofertę prezentuje 400 firm z 29 państw.
Bronisław Komorowski przypomniał długą historię kieleckiej ekspozycji i pogratulował zmian, które co roku mogą obserwować wszyscy uczestnicy Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. W tym roku otwarto m. in. nowoczesne Centrum Kongresowe.
W Kielcach przy okazji MSPO zapowiedziano konsolidację polskiego przemysłu obronnego. Jej ogólny plan zaprezentowali wspólnie ministrowie skarbu i obrony narodowej.
Minister skarbu Włodzimierz Karpiński zapowiedział, że szczegóły mają być przedstawione w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Koncepcja polega na wspólnym występowaniu polskich zakładów zbrojeniowych zarówno w przetargach dla polskiej armii jak i produkcji na eksport. Ma to znacząco poprawić pozycję negocjacyjną i ofertę. Docelowo na powstać jeden narodowy koncern zbrojeniowy. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego potrwa do czwartku.
Prezydent Bronisław Komorowski po uroczystym otwarciu Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach odwiedził Końskie, gdzie najpierw oddał hołd żołnierzom broniącym Ojczyzny składając wieniec przed Pomnikiem Partyzantów.
Tam podzielił się wspomnieniem z kilkusetosobową grupą mieszkańców miasta. Odwołał się do opowiadań swojego ojca, który działał w partyzantce na wileńszczyźnie i który zawsze mówił o dwóch ośrodkach patriotyzmu w Polsce: na Litwie i w Górach Świętokrzyskich. Jego zdaniem to są dwa miejsca, gdzie ludzie są gotowi do najwyższych poświęceń dla Ojczyzny.
Prezydent stwierdził, że zawsze, gdy przebywał w naszym regionie osobiście doświadczał takiego sposobu myślenia i śladów żywego patriotyzmu.
Następnie prezydent Komorowski spotkał się z przedsiębiorcami w siedzibie Koneckiego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości. Prezydent zadeklarował pomoc we włączeniu terenów z Końskich do specjalnej strefy ekonomicznej.
Koneckie Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości zajmuje się między innymi organizowaniem pożyczek i funduszy na rozwój działalności gospodarczej zarówno dla przedsiębiorców jak i osób rozpoczynających działalność i bezrobotnych. Jest organizacją ponadregionalną, posiada 10 biur zamiejscowych w tym jedno w województwie mazowieckim i łódzkim oraz dwa w podkarpackim.
Organizacja kolejnej już, 21 edycji MSPO w Kielcach, w sytuacji, kiedy kondycjafinansowa polskiego przemysłu zbrojeniowego nie jest najlepsza, to duży sukces – powiedział na naszej antenie Stanisław Głowacki, szef Sekcji Krajowej NSZZ „Solidarność” Zakładów Przemysłu Zbrojeniowego.
Gość Radia Kielce stwierdził, że polski przemysł zbrojeniowy jest zbyt mały, dlatego, aby rozwijał się w pełni konieczna jest jego pełna konsolidacja.
Rozpoczynający się w Kielcach, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to najważniejsza tego rodzaju impreza w centralnej części Europy. Na powierzchni prawie 25 tysięcy metrów kwadratowych swoje produkty zaprezentuje ponad 400 wystawców z 23 krajów. Będą to firmy z m. in. Hiszpanii, Kanady, Turcji, Szwecji, Belgii, Niemiec, Norwegii, Szwajcarii, USA. W uroczystym otwarciu XXI Salonu uczestniczy prezydent Bronisław Komorowski i przedstawiciele polskiego rządu.
Podczas tegorocznego MSPO zaprezentowanych zostanie sporo ciekawych egzemplarzy uzbrojenia. Wśród nich nowy polski bojowy pojazd gąsienicowy, PL-O1 Concept opracowany m.in. przez gliwicki OBRUM, należący do Polskiego Holdingu Obronnego. To pierwszy etap w pracach nad stworzeniem nowej rodziny pojazdów gąsienicowych dla polskiej armii.
Pokazany zostanie także wielozadaniowy wojskowy śmigłowiec AW149, firmy PZL Świdnik. Atrakcją MSPO będą również pokazy wirtualnego pola walki. 21. Salon Przemysłu Obronnego potrwa do czwartku.