90 procent polskich dzieci ma próchnicę zębów. Tak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Nie lepiej jest w naszym regionie. Województwo świętokrzyskie, pod tym względem, plasuje się na jednym z ostatnich miejsc w kraju.
Świętokrzyski wojewódzki konsultant do spraw stomatologii dziecięcej, Joanna Zemlik, przypomina, że pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna się odbyć w wieku kilkunastu miesięcy.
Tymczasem, wielu rodziców uważa, że zębów mlecznych u dzieci nie należy leczyć, ponieważ i tak nie są zębami stałymi. Jak jednak mówi Joanna Zemlik – od zębów, także tych mlecznych, zależy zdrowie dziecka.
Jej zdaniem uzębienie mleczne można łatwo utrzymać bez próchnicy, dlatego przynajmniej 80% dzieci sześcioletnich powinno być wolne od tego problemu. Tymczasem proporcje są odwrócone. W naszym regionie zaledwie 20% sześciolatków nie ma zębów zaatakowanych tym schorzeniem.
Przyczyną występowania próchnicy jest m.in. tzw. „podjadanie” między posiłkami. Chore zęby mogą powodować problemy z przewodem pokarmowym, alergie, czy przewlekły katar.