W Muzeum Okręgowym w Sandomierzu odbyły się pokazy układania bukietów z kwiatów i ziół. Prezentacjom towarzyszyły opowieści o historii obchodów święta Matki Boskiej Zielnej oraz wzmianki o roli i znaczeniu poświęconych ziół i kwiatów w dawnych wierzeniach społeczności wiejskiej.
Uczestnicy spotkania własnoręcznie mogli wykonać tradycyjne wiązanki. Jak podkreślali – jest to tradycja, dzięki której ma się kontakt z naturą i satysfakcję z wykonania własnej kompozycji.
Pokaz prowadziła Maria Sudół z Zawichostu, która przypomniała, że do bukietów wykorzystywane były wszystkie rośliny, potrzebne człowiekowi do życia: warzywa, owoce, zioła, zboża, a dla ozdoby dodawano także kwiaty.
Bukiety święcono w kościele podczas mszy i wierzono w ich cudowną moc: ochronną, leczniczą i magiczną, dlatego przechowywano je przez cały rok – powiedziała Iwona Łukawska, etnograf z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
Z ziół wykonywano napary i podawano chorym ludziom i zwierzętom, poświęcone wiązanki miały chronić przed gradobiciem, burzą i niszczycielskim działaniem ognia, a ziarno z poświęconego bukietu dodawano do przeznaczonego na siew, aby zapewnić dobry urodzaj.