W Kielcach uroczystości upamiętniające 69 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Garnizonowym. Przybyło ponad 100 osób, w tym władze miasta i województwa świętokrzyskiego, przedstawiciele Stowarzyszenia Szarych Szeregów, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, oraz harcerze.
Proboszcz parafii ksiądz podpułkownik Witold Mach, w homilii przypomniał o odwadze i poświęceniu walczących. Wspominał również kapłanów poległych podczas Powstania Warszawskiego. Duchowny zaapelował do wiernych, aby w życiu codziennym nie zapominali o osobach które 69 lat temu walczyły o wolną Polskę. Po mszy świętej poczty sztandarowe i uczestnicy obchodów przemaszerowali na Skwer Szarych Szeregów.
O 17.00 – w godzinę „W” – zabrzmiał dźwięk syren, podniesiono flagę państwową i wysłuchano wystąpień okolicznościowych. Wojewoda Bożentyna Pałka – Koruba, w przemówieniu oddała hołd walczącym. Przypomniała jak trudną decyzję podjęli i jak wielką cenę przyszło im za to zapłacić. Na zakończenie uroczystości po apelu poległych i salwie honorowej, złożono wieńce pod pomnikiem „Harcerzy Poległych za Ojczyznę”.
W ostrowieckich obchodach 69-rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego brało udział tylko kilkadziesiąt osób. Być może, dlatego, że uroczystości ograniczone były jedynie do mszy w intencji wszystkich walczących w czasie II wojny światowej oraz złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy AK.
W przedpołudniowym nabożeństwie uczestniczyli przede wszystkim kombatanci, lokalni politycy oraz grupka mieszkańców. Wśród nich byli także członkowie organizacji Strzelec i kibice z klubu KSZO. Młodzi ostrowczanie przyznawali, że obecność na takich uroczystościach jest ich wyrazem patriotyzmu.
W homilii wygłoszonej przez księdza Bogdana Przysuchę, poza historycznymi już pytaniami o zasadność ogłoszenia tego najkrwawszego zrywu niepodległościowego oraz jego skutki, były też polityczne odniesienia do czasów współczesnych. A dotyczyły miedzy innymi pojmowania pojęcia wolności przez obecnych polityków. W swoim wystąpieniu, przy obelisku poświęconym żołnierzom podziemia, nawiązał do tego także poseł PiS Jarosław Rusiecki, który uznał, że wolność, za którą walczyli powstańcy jest obecnie naruszana, choćby przez projekty niektórych ustaw.
Zwieńczeniem ostrowieckich obchodów upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego, tak jak w całym kraju, było włączenie syren alarmowych punktualnie o godzinie 17.00 oraz minuta ciszy dla oddania hołdu wszystkim powstańcom.
W Sandomierzu ponad 40 osobowa grupa kibiców klubu Wisła uczciła 69 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Młodzi ludzie chodzili ulicami miasta, następnie złożyli wieniec przy Pomniku 2 Pułku Piechoty Legionów, skandując przy tym patriotyczne i narodowe hasła.
Główne obchody rocznicowe zorganizował Związek Strzelecki „Strzelec”. Członkowie tej organizacji ubrani w zrekonstruowane stroje powstańców rozdawali przechodniom ulotki i plakaty o Powstaniu Warszawskim. W wojskowej części cmentarza katedralnego ustawiono sprzęt nagłaśniający za pośrednictwem którego emitowano powstańcze piosenki. Na drzewach przy ul. Mickiewicza rozwieszone były plakaty przypominające o Powstaniu Warszawskim. O godzinie 17.00 w całym mieście zabrzmiały syreny. Strzelcy oddali hołd powstańcom przy pomniku.
Dowódca jednostki Adam Bidas powiedział Radiu Kielce, że uroczystości zorganizowano ponieważ Związek Strzelecki jest organizacją, która chce zasłużyć na miano kontynuatorów idei żołnierzy Armii Krajowej, podziemia niepodległościowego po 45 roku i tradycji Strzelców z okresu międzywojennego. Jesteśmy winni pamięć i hołd ludziom, którzy ponieśli tak wysoką ofiarę walcząc za wolną i niepodległą Polskę – dodał dowódca.
Obchody zgromadziły zaledwie kilkanaście osób. Mieszkańcy podkreślali, że przyszli z poczucia obowiązku patriotycznego, aby dawać dobry przykład młodzieży i uczyć ich historii.