Posłowie zajmą się w tym tygodniu prawem oświatowym. W Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, dotyczącego sześciolatków.
Świętokrzyski poseł Platformy Obywatelskiej, Lucjan Pietrzczyk powiedział na naszej antenie, że dokument ma pogodzić zwolenników i przeciwników rozpoczynania obowiązku szkolnego przez dzieci sześcioletnie. Zdecydowały też kwestie praktyczne – zdarza się bowiem obecnie, że w jednej klasie są uczniowie, których różnica wieku wynosi nawet dwa lata.
Poseł stwierdził, że zwolennicy referendum w sprawie zmian w oświacie nie słuchają sensownych argumentów, które przemawiają za obniżeniem wieku szkolnego. Jak zaznaczył – kwestią, którą także trzeba rozwiązać są przedszkola. Skoro nie posyłamy dzieci do szkoły, to należy zapewnić im opiekę przedszkolną – dodał.
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty – dzieci, urodzone w pierwszym półroczu 2008 roku pójdą w wieku sześciu lat obowiązkowo do szkoły 1 września 2014 roku wraz z siedmiolatkami, urodzonymi w roku 2007. Natomiast dzieci, które urodziły się w drugiej połowie roku, czyli od 1 lipca do 31 grudnia, rozpoczną naukę obowiązkowo w 2015 roku wraz ze wszystkimi sześciolatkami, urodzonymi w 2009 roku.